14/03/2022
Komodo Dragons 10 17 9 15 - 51 -
Leontario BC 11 5 8 14 - 38 -

Μίλησε η παράδοση !

Στο Basketaki  Arena για το πρωτάθλημα της Development 1 , οι Dpg Warriors πραγματοποίησαν μια σπουδαία νίκη  , καθώς το Leontario υπέκυψε στην ανωτερότητα τους  με σκορ 51-38 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιάννη Μαράκη  , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ  , έκλεψε μπάλες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 16  πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Βεργόπουλος και η παρέα του με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα  πήραν το προβάδισμα με έξι αναπάντητους πόντους , 6-0 , με τους γηπεδούχους να αντιδρούν , αφού με πρωταγωνιστές τους Πλαγιανάκο και Βλάχο πραγματοποίησαν ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 4-11 , κλείνοντας τη περίοδο σε θέση οδηγού με 10-11  . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ήταν ο Μαράκης με 4 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη τους ίδιους ακριβώς είχε ο Πλαγιανάκος  .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι DPG μπήκαν στο  παρκέ του Basketaki Arena με το μαχαίρι στο στόμα, , αφού έβγαλαν σπουδαίες άμυνες , κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει τη τιμή των έντεκα πόντων , 27-16 . Ο Μαράκης πέτυχε 6 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Χατζησπύρου είχε 3 .

Στη τρίτη περίοδο το Leontario με ένα σερί 0-5 μείωσε τη διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους έξι πόντους , 27-21 , με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και με ένα επιμέρους 9-3 να κλείνουν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης έχοντα προβάδισμα δώδεκα πόντων , 36-24 . Οι Ζένελης , Βεργόπουλος και Ντάος πέτυχαν από δύο  πόντους , ενώ 4 είχε ο Χατζησπύρου .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Dpg Warriors να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη στη προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στη κατηγορία της Development 1 με σκορ 51-38  . Πρώτος σκόρερ ο Μαράκης με 6 πόντους , ενώ ο Πλαγιανάκος είχε 12 .

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μαράκης  με 16 πόντους , 5 ριμπάουντ , 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Χατζησπύρου  είχε 9 πόντους , 1 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα .

Οι Dpg Warriors είχαν 18/34 δίποντα , 4/25 τρίποντα , 3/8 βολές , 48 ριμπάουντ , 12 ασίστ ,  14 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 16 λάθη , ενώ το Leontario είχε 12/35 δίποντα , 2/25 τρίποντα , 8/13 βολές , 32 ριμπάουντ , 4 ασίστ , 11 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 18 λάθη .

Dpg Warriors (Βεργόπουλος):  Βαζαίος 2 , Βεργόπουλος 9 , Γιουλούντας 3 , Δαμόπουλος 7 , Ζένελης 4 , Κλεφτόγιαννης 2 , Μαράκης 16 , Ντάος , Παπαγεωργίου  .

Leontario BC(Κορωνάκης) : Αγγελής , Βλάχος 9 , Κορωνάκης 2 , Κρουστάλης , Κόκκινας , Πλαγιαννάκος 16 , Σπυρόπουλος , Τσιαντής 2 , Χατζησπύρου 9. , Λαγός 1   .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο των νικητών   !