31/05/2022
Hood BC 18 10 26 15 - 69 -
Aguanile 13 14 12 16 - 55 -

Μίλησε η ποιότητα της Hood!

Στο Basketaki Arena για τη Summer Master League, η Hood πραγματοποίησε τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση, καθώς η Aguanile  υπέκυψε στην ανωτερότητα της με σκορ 69-55  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιώργο Κατσούρη, καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, βοήθησε  στα ριμπάουντ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 23  πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι γηπεδούχοι  με τους Κατσούρη και Μακρή να ηγούνται των προσπαθειών τους πήραν το προβάδισμα, 15-6, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν, καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 3-7 έκλεισαν τη περίοδο στο μείον πέντε, 18-13 . Ο Κατσούρης  πέτυχε 8 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Τζιγκουνάκης.

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι παίκτες του Στέργιου Πατσάκα αύξησαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους οκτώ πόντους, 28-20, οι φιλοξενούμενοι με εφτά αναπάντητους πόντους μείωσαν στον έναν, 28-27, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 31-27. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ζέγκος  με 6 πόντους, ενώ ο Τζιγκουνάκης είχε 5   .

Στη τρίτη περίοδο η Hood μπήκε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, είχε απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ, πίεσε στην άμυνα, έκλεψε μπάλες και σκόραρε με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στο τέλος της προτελευταίας στροφής να αγγίζει τη τιμή των δεκαπέντε πόντων, 54-39 . Ο Κατσούρης  πέτυχε 10 πόντους, ενώ ο Καλαφάτης  είχε 4  .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Ρούσσο μείωσαν στους εφτά, 60-53, με την προσπάθεια τους να μένει ημιτελής, καθώς ο ήχος  από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τον Κατσούρη και την παρέα του να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση με σκορ, 69-55   .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κατσούρης με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ,  1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Άγγελος Τζιγκουνάκης είχε 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα κλέψιμο  .

Η Hood είχε 22/48 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 7/10 βολές,  43 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα  και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/56 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 14/20 βολές, 45 ριμπάουντ, 9 ασίστ,  7 κλεψίματα  και 14 λάθη .

Hood(Πατσάκας): Ζέγκος 21, Κατσούρης 23, Λαύκας 6, Μακρής 7, Μπέσιος 2, Πετράκος 6, Πρωτόγερος 2, Σολδάτος 2    .

Agualine(Καλαφάτης) : Γκέγκιος, Ζαλμάς 6, Καλαφατης 6, Παπαναγιώτου 11, Ρούσσος 17, Τζιγκουνάκης 15, Χρυσοσπάθης   .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο της ομάδας του Στέργιου Πατσάκα!