10/03/2023
Πλατειακοί 17 16 9 14 - 56 -
Tebelwolves 20 12 15 4 - 51 -

Μίλησε η εμπειρία των The Shot!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό τoυ Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Master League, οι The Shot αν και βρέθηκαν πίσω στο μεγαλύτερο μέρος της της αναμέτρησης εν τέλει κατάφεραν να επικρατήςουν των Tebelwolves με σκορ 56-51, σφιχταγκαλιάζοντας κατά αυτόν το τρόπο τη πρόκριση στα playoffs!

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Αναστάσιο Κανταρτζή με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Βασίλης Κυριαζής είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στις πρώτες στιγμές της αναμέτρησης με σκοπό να στριμώξουν τους γηπεδούχους τα σχοινιά, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 17-20. Ο Κυριαζής σ’ αυτό το διάστημα πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση με 9 πόντους και 2 ριμπάουντ στο παλμαρέ του. Στην αντίπερα όχθη, ο Καταρτζής ανέλαβε το μεγαλύτερο μέρος του επιθετικού κομματιού της ομάδας του, πετυχαίνοντας τους 12 από τους συνολικά 17 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο μεγαλύτερο μέρος το δεύτερου δεκαλέπτου βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, με τους φιλοξενούμενους να οδηγούν την κούρσα της αναμέτρησης. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τόσο την ποιότητα τους, όσο και την εμπειρία τους κατάφεραν με καλάθι του Ζευγώλη στην εκπνοή της περιόδου να κλείσουν το ημίχρονο στο συν ένα με σκορ 33-32. Ο Χριστοφορίδης πρόσφερε πέντε πολύτιμους πολλούς μέσα από το ζωγραφιστό, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Καραγρηγορίου από την πλευρά των Tebelwolves!

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να ανακτίσουν τα ηνία στο σκορ, με το φωτεινό πίνακα στο πέρας της προτελευταία στροφής του παιχνιδιού να δίχνειτο υπέρ τους 42-47. Οι Κυριαζής και Καραγρηγορίου ηγήθηκαν των προσπαθειών της ομάδας τους, προσφέροντας από 6 πόντους έκαστος. Στον αντίποδα, οι Ντιμπ και Μποφίλης συνδέθηκαν από μία φορά έξω απ’ τη γραμμή των 675.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι το μέταλλο που τους χαρακτηρίζει ως ομάδα μέσω της εξαιρετική τους άμυνα, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αξιωμάτων Tebelwolves και να πάρουν μία άκρως σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 56–51.

Οι The Shot είχε 9/28 δίποντα , 9/34 τρίποντα , 11/21 βολές, 41 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα  και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/42 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 4/10 βολές, 43 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα και 13 λάθη.

The Shot(Αναστασάκης): Κανταρτζής 19, Κοντομίχης 9, Αναστασάκης, Ζευγώλης 6, Ντιμπ 7, Χριστοφορίδης 7, Μποφίλης 8.

Tebelwolves(Καρπούζος): Ηλιόπουλος 3, Καραγρηγορίου 14, Καρπούζος, Τζερεμές 3, Κυριαζής 19, Ζάτας 12, Γεράνιος

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι παρότι βρέθηκαν σε κακό βράδυ κατάφεραν να πάρουν ακόμα μία νίκη κόντρα σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα.