13/04/2024
Αδίστακτοι Σουταράδες 8 9 9 9 - 35 -
Iron Maidan 5 17 16 13 - 51 -

Mίλησε η εμπειρία για τους Iron Maidan!

Αρκετά άστοχο το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, οι οποίες δυσκολεύονταν πολύ να πετύχουν καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι, με μεγάλο ενθουσιασμό για την συμμετοχή τους στην διοργάνωση και κόσμο στις εξέδρες, είχαν το προβάδισμα από την αρχή. Για τους φιλοξενούμενους μόνο ο Κίσσας σκόραρε στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 8-5.

Ο Μαλτέζος με έξι συνεχόμενους πόντους στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, έδωσε το προβάδισμα στους Iron Maidan με σκορ 11-13. Ο Σπανόπουλος ήταν αυτός που κρατούσε τους Αδίστακτους Σουταράδες στην επίθεση, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 17-22.

Η εμπειρία των Iron Maidan φάνηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν την μπάλα κοντά στο καλάθι και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Παλληγιάννη και Καλκοπέδη, ξέφυγαν στο σκορ 19-35. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 26-38.

Στην τελευταία περίοδο οι Iron Maidan έκαναν διαχείριση στο προβάδισμα που είχαν αποκτήσει και δεν απειλήθηκαν από τους Αδίστακτους Σουταράδες μέχρι την λήξη. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 35-51, με τους πιο έμπειρους φιλοξενούμενους να μπαίνουν με το δεξί στο Summer League.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Παλληγιάννης με 8 πόντους, 15ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σπανόπουλος με 13 πόντους.

Αδίστακτοι Σουταράδες (Θυμαράς): Θυμαράς, Καλός 4, Κατέμης, Αζακάς, Σπανόπουλος 13, Καλπίας 6, Αρμύρας 5, Τάλλαρος 2, Δημητρακόπουλος, Αρβανίτης 2, Κουρλέσης 3.

Iron Maidan (Καλκοπέδης): Τσεκούρας, Παλληγιάννης 8, Καλκοπέδης 8, Μακρής Δ. 3, Μακρής Αρ. 7, Μαλτέζος 14, Κίσσας 9, Γεράκος 2.

Τι μας άρεσε: Η όρεξη για μπάσκετ των Αδίστακτων Σουταράδων και η εμπειρία των Iron Maidan.