23/05/2023
Pistachios 18 17 25 15 - 75 -
Brazzerzz Beachterzz 11 23 16 19 - 69 -

Μίλησε η εμπειρία των Pistachios!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων  για το πρωτάθλημα της Evolution Summer League, οι Pistachios είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του, άντεξαν στη πίεση των αντιπάλων και κατάφεραν να πραγματοποιήσουν τη τρίτη νίκη, επικρατώντας των Brazzerzz Beachterzz με σκορ 75-69! Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στη πρώτη θέση με ρεκόρ 3-1! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Η ομάδα του Κοντογιάννη μπήκε στο παρκέ του κλειστού των Μελισσίων με σκοπό να πάρει εκείνη τον έλεγχο, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να δείχνει το 18-11! Ο Κοντογιάννης με δύο εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή 6,75 και συνολικά 8 πόντους, αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ! Στον αντίποδα, ο Δημητριάδης είχε 4!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους, καθώς κέρδισαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 17-23! O Χαΐτος  ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 7 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ζώτος(6π). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Γονιδάκης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, πληγώνοντας τον αντίπαλο με 8 πόντους! Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 35-34!

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο απόλυτο βαθμό, κατέβασαν το αντίπαλο στους 16 πόντους, έλεγξαν τα ριμπάουντ, κυκλοφόρησαν άρτια τη μπάλα, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Λουφόπουλο να πετυχαίνει 8 πόντους, έκλεισαν τη προτελευταία στροφή με το υπέρ τους 60-50. Από την πλευρά των Brazzerzz, o ο Ζώτος είχε 6.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι άντεξαν στη πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος, κράτησαν το προβάδισμα και πέτυχαν μια σπουδαία νίκη με σκορ 75-69!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Στέλιος Λουφόπουλος με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλέψιματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Σωτήρος είχε 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι Pistachios είχαν 20/51 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 11/25 βολές, 53 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/52 δίποντα, 7/22 τρίποντα,  8/12 βολές, 39 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη .

Pistachios(Κοντογιάννης): Γονιδάκης 14, Κακαβάς 1, Κοντογιάννης 15, Λεμπούσης 2, Λουφόπουλος 19, Σαραντόπουλος 8, Τσίτουρας 14, Φλίγκος 2.

Brazzerzz Beachterzz(Δημητριάδης): Δημητριάδης 13, Δριβάκος 5, Ζώτος 20, Μπότσαρης 2, Πίλτσης 4, Σωτήρος 11, Χαιτος 14.

Τι μας άρεσε : Η ποιότητα και η εμπειρία του Λουφόπουλου!