28/12/2022
Vatos Krokos 13 11 14 20 - 58 -
Πλατειακοί 11 12 14 24 - 64 -

Μίλησε η εμπειρία των The Shot!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Vatos Krokos υποδέχθηκαν τους The Shot για την 8η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League. Ντέρμπι για σχεδόν 40 λεπτά ήταν το ματς, με τους The Shot να επικρατούν στο φινάλε με 58-64, παραμένοντας στη δεύτερη θέση. Η ομάδα των Κανταρτζή – Χριστοφορίδη έκλεισε με θετικό τρόπο τη χρονιά και ετοιμάζεται για τη μεγάλη μάχη απέναντι στην αήττητη Space Hellas. Από την άλλη, η ομάδα του Χατζηνικήτα υποχώρησε στο 3-5, αλλά παραμένει εκτός επικίνδυνης ζώνης. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να παραμένουν σε απόσταση αναπνοής η μία από την άλλη. Οι Vatos βασίστηκαν στου Βιντζηλαίο (6π.), Μπιστούνα (5π.) και Ά. Χριστόπουλο (2π.), ενώ οι The Shot απάντησαν με Κανταρτζή (6π.), Χριστοφορίδη (3π.), Λάζουκιτς (3π.) και Κοντομίχη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-14.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-12. Ο Μπιστούνας συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ οι Β. Χριστόπουλος (5π.) και Φερίδης (2π.) μπήκαν κι εκείνοι στην εξίσωση. Στη αντίπερα όχθη, οι Κανταρτζής (4π.) και Κοντομίχης (4π.) συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, συνεπικουρούμενοι και από τους Βλασταρίδη (2π.) και Μποφίλη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 24-26.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι, αφού οι Vatos με πρωταγωνιστές τους Καλλίτσα (6π.), Α. Χριστόπουλο (3π.), Β. Χριστόπουλο (3π.) και Βιντζηλαίο (2π.) δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν. Οι The Shot πάντως διατήρησαν το προβάδισμα στην κατοχή τους, στηριζόμενοι στους Λάζουκιτς (5π.), Χριστοφορίδη (4π.), Κανταρτζή (3π.) και Αναστασάκη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 14-14.

Στην τέταρτη περίοδο η παραγωγικότητα των δύο ομάδων βελτιώθηκε σημαντικά, με το επιμέρους σκορ να γράφει 20-24. Η ομάδα του coach Χατζηνικήτα πίεσε για την ανατροπή με τους Βιντζηλαίο (10π.), Λάζο (4π.) και Αμαργιανό (4π.) να ξεχωρίζουν, όμως τα δύο κρίσιμα τρίποντα του Βλασταρίδη (6π.) και το επιθετικό κρεσέντο του Κανταρτζή (13π.) έγειραν οριστικά την πλάστιγγα προς την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Στο τέλος του αγώνα, οι Vatos Krokos είχαν 19/41 δίποντα, 4/29 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι The Shot είχαν 13/41 δίποντα, 10/29 τρίποντα και 8/20 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Κανταρτζής με 26 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 5/15 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Βιντζηλαίος με 18 πόντους, έχοντας 7/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και είχε μόλις 1 λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας) : Αμαργιανός 4, Βιντζηλαίος 18, Καλλίτσας 6, Λάζος 4, Μπιστούνας 11 (1), Φερίδης 2, Χριστόπουλος Α. 5 (1), Χριστόπουλος Β. 8 (2).

The Shot (Κανταρτζής) : Αναστασάκης 2, Βλασταρίδης 8 (2), Κανταρτζής 26 (5), Κοντομίχης 10 (1), Λάζουκιτς 8 (2), Μποφίλης 2, Χριστοφορίδης 8.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.