04/11/2021
War Gamers 17 15 14 20 15 81 -
ReTirees 18 7 22 19 8 74 -

Μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή!

Στο κλειστό του Περιστερίου για τo πρωτάθλημα της Elite League , οι War Gamers δυσκολεύτηκαν  ενάντια στους Retirees ,, καθώς χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο για να επικρατήσουν με 81-74 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε εξαιρετική μέρα  τον Στέφανο Καραγιάννη, αφού βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 31 πόντους και 14 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Το ξεκίνημα του αγώνα αποτέλεσε προάγγελο για το θα επακολουθήσει , καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν , 0-3 και 2-3 , οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με έναν  πόντο διαφορά , 9-8 , ενώ οι Retirees  με ένα επιμέρους 8-10  έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με 17-18 .

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού άνηκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Σπύρου Σκλαβενίτη ,αφού με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με επτά πόντους διαφορά, 25-18 , ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε να προηγούνται με 32-25 .

Το τρίτο δεκάλεπτο οι War Gamers μπήκαν με το μαχαίρι στο στόμα  , καθώς πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες , έβγαλαν αιφνιδιασμούς και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους , με αποτέλεσμα να προηγηθούν με έντεκα πόντους διαφορά 43-32 , με τους Retirees να απαντούν και με ένα επιμέρους 3-14 να κλείνουν προηγούμενοι με 46-47 .

Η τελευταία περίοδος θύμιζε εν πολλοίς έναν αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο . Οι War Gamers βρέθηκαν να προηγούνται με πέντε πόντους διαφορά , 52-47 , με τους φιλοξενούμενους  να επανακτούν το προβάδισμα , 55-56  και 61-62 , οι πρωταθλητές έφεραν το παιχνίδι στα ίσα , 64-64 , ενώ 2.9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης με δυο εύστοχες βολές του Αθηναίου οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο συν δύο , 64-66. Ο κόουτς Σκλαβενίτης κάλεσε τάιμ άουτ και ο Καραγιάννης στην εκπνοή έστειλε τον αγώνα στη παράταση , 66-66  . Οι πρωταθλητές  έχοντας τη ψυχολογία υπέρ τους , αλλά εκμεταλλευόμενοί και την αστείρευτη ποιότητα που έχουν ως ομάδα  κατάφεραν να πάρουν τη τέταρτη νίκη στο θεσμό της Elite League με 81–74  . Ειδική μνεία πρέπει να γίνει φυσικά  στους πρωταθλητές , οι οποίοι αν και βρέθηκαν σε κακό βράδυ πήραν τη νίκη , αλλά και στους Retirees , καθώς ξεδίπλωσαν ένα μεγάλος μέρος των δυνατοτήτων τους στο παρκέ του ΓΣΠ , στρίμωξαν τους αντιπάλους τους στα σχοινιά  και αν ο  Αθηναίος είχε αστοχήσει στη δεύτερη βολή στα 2,9 πριν το τέλος , κάτι που επιδίωξε  , θα ήταν αυτοί που θα κατακτούσαν τους δύο βαθμούς της νίκης .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 31 πόντους , 14 ριμπάουντ  , ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Αθηναίος είχε 18 πόντους , 11  ριμπάουντ , 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο .

Οι War Gamers είχαν συνολικά  15/36 δίποντα , 11/39 τρίποντα , 18/31 βολές , 44 ριμπάουντ , 13 ασίστ , 8 κλεψίματα και 14 λάθη . Οι Retirees είχαν 18/49 δίποντα , 7/19 τρίποντα , 17/24 βολές , 47 ριμπάουντ , 12 ασίστ , 11 κλεψίματα , 5 κοψίματα  και 12 λάθη .

War Gamers (Σκλαβενίτης) : Παρίσος 11 , Λαζαράκος 1  , Καραγιάννης 31 , Διαμαντής 25 , Μέμεζας  , Ρίπης 5 , Χαλούδης 5 , Νατσίδης 3 .

Retirees (Κουσούλης) : Σαρρής 6  , Τσιρίδης 11 , Μαθιουδάκης 10  , Τσαντζαλής  , Στόλης 18 , Πλεξουσάκης 6 , Αθηναίος 18 , Δεδούσης 1 , Παπαγιάννης 4 .

Τι μας άρεσε : Το αμείωτο σασπένς που είχε η αναμέτρηση καθ’ όλη τη διάρκεια της  .