55
Tsouvalia 6 11 10 24 8 59 -
ODB 3 15 6 27 4 55 -

Μίλησε η εμπειρία και η νίκη βάφτηκε μπλε!!

Το πρώτη δεκάλεπτο δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 6-3! Οι δύο ομάδες βρέθηκαν εκτός τόπου και χρόνου με τραγικά ποσοστά ευστοχίας! Ενδεικτικό των όσων γράφουμε αποτέλεσαν το 1/10(2p) και 1/6(3p) των γηπεδούχων και το 0/12 και 1/10 αντίστοιχα, των φιλοξενούμενων! Οι Παπαντώνης και Α. Λούβαρης είχαν από ένα εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75!

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, κράτησαν εκ νέου τον αντίπαλο χαμηλά και με τον Κ.Λούβαρη να αναλαμβάνει δράση, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με σκορ 17-18! Στον αντίποδα, ο Καλαντζής πρόσφερε 5 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ανδρικόπουλος με 4!

Οι μπλε με την επιστροφή τους στο παρκέ του Seven, έπαιξαν άμυνα σεμινάριο, δέχτηκαν μόλις 6 πόντους, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με τους Καλαντζή, Ανδρικόπουλο και Χατζησωκράτη να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν την προτελευταία στροφή στο συν τρία με σκορ 27-24!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μας αποζημίωσαν για το θέαμα που δε μας παρουσίασαν, καθώς ανέβασαν κατακόρυφα τη συνολική τους παραγωγικότητα, μας προσέφεραν πλούσιο θέαμα ντυμένο με όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που μας έχουν κάνει να αγαπήσουμε αυτό το άθλημα! Ο Κυριακίδης(8π) θυμήθηκε τα νιάτα του, τότε που μεσουρανούσε στα ανοιχτά του Παπάγου, ενώ από την άλλη πλευρά ο Κ.Λούβαρης ήταν μια ομάδα μόνος του με 17 πόντους στη συλλογή του! Η αναμέτρηση μετά από μια σκληρή μονομαχία οδηγήθηκε στα αποδυτήρια(51-51), εκεί όπου οι γηπεδούχοι εκμεταλευόμενοι την εμπειρία τους αλλά και το γεγονός ότι οι Κ.Λούβαρης και A.Λούβαρης αποβλήθηκαν με 5 φάουλ, κατάφεραν να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη με σκορ 59-55!

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Ανδρικόπουλος με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κομνηνός Λούβαρης είχε 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Tsouvalia(Κυριακίδης): Ανδρικόπουλος 17, Ζάχος, Καλαντζής 13, Καρδάρας 13, Κυριακίδης 8, Παπαντώνης 4, Σχοινάς , Χατζησωκράτης 6, Κοτσιλίνης 8, Βούλγαρης 2.

ODB(Ρουμπέας) : Αναγνώστου 11, Κορκίδης 4, Α.Λούβαρης 7, Μαγνήσαλης, Μπακάλης 8, Ρουμπέας, Πιερράκος 4. Κ.Λούβαρης 21.

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο και η απόδοση των Ανδρικόπουλου, Κυριακίδη και Κ.Λούβαρη!!