01/06/2024
Myrmidons BC 24 16 18 26 - 84 -
Leontario BC 22 12 27 19 - 80 -

Μίλησε η ψυχή των Μυρμιδώνων!

Το πρώτη δεκάλεπτο ήταν άκρως ελκυστικό, καθώς είχε σκορ, θέαμα και σκληρές μονομαχίες, με το πέρας του να βρίσκει τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού, με σκορ 24-22! Ο Τσιμής και Βενέτης πέτυχαν από 8 πόντους, ενώ ο Δημητρακόπουλο είχε 6!

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έριξαν τις μηχανές, όσον αφορά την παραγωγικότητα τους, γεγονός που απεικονίστηκε στο επιμέρους 16-12! Ο Γάββαρης έσυρε τον χώρο στην επίθεση με 4 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μπούντας με 3! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 40-34!

Οι φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν με την απόδοση τους όλους αυτούς που πιστεύουν ότι ανήκουν στις ομάδες με το πιο πλούσιο επιθετικό ταλέντο! Το Leontario με τους Τσιαντή, Δεδούση και Δημητρακόπουλο να παίρνουν τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, πέτυχαν 27 πόντους και έκλεισαν την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού με το υπέρ τους 58-61!

Στο τέλος της αναμέτρησης, και συγκεκριμένα λίγες στιγμές πριν ακουστεί ο ήχος από την κόρνα λήξης της γραμματείας οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 69-75! Ωστόσο, οι Myrmidons με αντεπίθεση διαρκείας και πίεση σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου πραγματοποίησαν επιμέρους 15-5 και κατέκτησαν μια σπουδαία νίκη με 84-80!

Betsson MVP ο Γιώργος Βενέτης με 23 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ  και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παναγιώτης Δεδούσης είχε 16 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 ασίστ!

Myrmidons(Πετρόπουλος): Βενέτης 23, Γάββαρης 12, Θωμάς, Μπούντας 20, Πετρόπουλος 2, Ραχωβίτσας 14, Τσιμής 13.

Leontario(Κωνσταντιδέλης) : Βεργόπουλος 6, Βλάχος 5, Δεδούσης 16, δημητρακόπουλος 14, Καραχάλιος 12, Κορωνάκης 2, Κωνσταντιδέλης 1, Τσιαντής 14, Χατζησπύρου 8.

Τι μας άρεσε : Το εκπληκτικό φίνις των Μυρμιδώνων!