15/01/2023
RBD Σπάρτανς 20 16 7 23 - 66 -
Black Mapa 15 17 9 4 - 45 -

Μίλησε ο πάγκος των Spartans!

Με όπλο το βάθος του πάγκου τους, οι Spartans, αν και για τρία δεκάλεπτα δυσκολεύτηκαν, τελικά επικράτησαν της Black Mapa με 66-45 για την 12η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Basketaki Rebound League, παραμένοντας έτσι σε τροχιά playoff!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Black Mapa στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, καθώς με 7 πόντους του Παπακωνσταντίνου και 5 του Γιανναράκη, προηγούταν με 9-10. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 7 πόντους του Ζαγοραίου, 4 του Νούκε και 4 του Πατσού, προσπέρασαν με 20-15!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με τρίποντα των Κολέγκα, Νούκε και Φραγκούλη, οι Spartans βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +7, 36-29. Το σκορ του πρώτου μέρους, 36-32, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Κρητικός με το δεύτερο τριποντάκι του, ενώ νωρίτερα 7 πόντους σημείωσε ο Γιανναράκης και 4 ο Λαζαρίδης.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αφού τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες και έτσι οι "Σπαρτιάτες" με 3 πόντους του Ζαγοραίου και καλάθι του Παντελάκη, διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 43-41! Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο η παρέα του Συλαϊδή, με τον Κρητικό να βάζει άλλα δύο τρίποντα και τον Χαρόπουλο να διαμορφώνει το σκορ της περιόδου από τα 9 μέτρα. Σκορ τρίτης περιόδου 43-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Spartans έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Γκλιάτη,  Ντούφα, Πατσό, Τσατόβ και Ζαγοραίο, έφτασαν τελικά εύκολα στη νίκη με 66-45! Ξέμειναν από δυνάμεις στο φινάλε του ματς οι φιλοξενούμενοι και έτσι δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν μέχρι τέλους τη νίκη, με τον Γιανναράκη να πετυχαίνει 3 πόντους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/21 βολές, 17/46 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/13 βολές, 12/38 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp των Spartans ο Ζαγοραίος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 5/10 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος της Black Mapa ο Λαζαρίδης με 7 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 3/7 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 9 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 7 λάθη.

Spartans (Πατσός): Φραγκούλης 3 (1), Τσατόβ 4, Γκλιάτης 12 (1), Ζαγοραίος 14 (1), Ζαρκάλης, Κολέγκας 3 (1), Μήτρος 1, Νούκε 8 (1), Ντούφας 10 (1), Παντελάκης 2, Πατσός 9, Γιώργας

Black Mapa (Συλαϊδής): Βλαντός, Μαλιγιάννης, Γιανναράκης 15, Κρητικός 13 (4), Λαζαρίδης 7, Παπακωνσταντίνου 7, Χαρόπουλος 3 (1), Συλαΐδης

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για τρία δεκάλεπτα!