Miami Heets 7 17 15 8 - 47 -
Anonymous BC 8 17 12 12 - 49 -

Μίλησε στο τέλος η καρδιά του πρωταθλητή!

Μόνοι πρώτοι και αήττητοι παρέμειναν στην Evolution League οι Anonymous αφού ξεπέρασαν πολύ δύσκολα το εμπόδιο των μαχητικών Miami Heets.

Ιδιαίτερα προσεκτικές ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, δίνοντας έμφαση στην άμυνα. Οι Anonymous ήταν οριακά... καλύτεροι και με πρωταγωνιστές τους Κώτσια και Τσόλκα προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με το φτωχό 7-8. Για τους γηπεδούχους οι Σωτηρέλλος και Παπασωτηρίου ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες άρχισαν να... "λύνονται" επιθετικά. Οι γηπεδούχοι σκόραραν κυρίως από την περιφέρεια με τους Ριζόγλου και Γιαννίρη και οι φιλοξενούμενοι μέσα από την ρακέτα με τον Ζυγούρη. Τελικά, οι Anonymous κατάφεραν με... νύχια και με δόντια να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα (24-25), χάρη στο γκολ - φάουλ του Κώτσια στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Σωτηρέλλο και Δρίτσα, οι Heets έφεραν "τούμπα" το ματς και πήραν κεφάλι στο σκορ (39-37) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι που έμειναν για αρκετή ώρα χωρίς σκορ, κατάφεραν να μαζέψουν το ματς και να μείνουν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης χάρη στους Δρακόπουλο και Κώτσια.

Δραματικό σε εξέλιξη ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και πάλευαν για κάθε κατοχή. Οι Anonymous ισορρόπησαν την κατάσταση και με τους Μπουτσικάκη, Μπέλλο και Τσόλκα πήραν το προβάδισμα (47-49) στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι γηπεδούχοι που είχαν σε μεγάλο βράδυ τον Δρίτσα, έχασαν την ευκαιρία να "κλέψουν" το ματς, αφού στην τελευταία τους επειδή αστόχησαν δύο φορές. Έτσι, οι Anonymous παρέμειναν μόνοι πρώτοι στην βαθμολογία με ρεκόρ 9-0.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσόλκας με 6 πόντους (3/10 δίποντα, 0/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/42 δίποντα, 6/28 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/44 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 7/19 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Miami Heets (Σάμιος): Γιαννίρης 3 (1), Δρίτσας 11, Ζαβιτσάνος, Κούρκουλος 6, Μαρινάκης, Παπασωτηρίου 2, Πιτούλης 3 (1), Ριζόγλου 6 (2), Σωτηρέλλος 14 (2), Ταγματάρχης, Τζουβανάκης 2

Anonymous (Αλεφαντινός): Γαλανάκης 2, Δρακόπουλος 3, Ελευθεριάδης 5 (1), Ζυγούρης 6, Καστρινός 4 (1), Κουρτέσης 5, Κώτσιας 10 (1), Μπέλλος 5, Μπουτσικάκης 3 (1), Τσόλκας 6

Τι μας άρεσε: Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και έδειξαν ότι στα δύσκολα βρίσκουν πάντα τη λύση και βγάζουν αντίδραση.