13/03/2023
War Gamers 19 14 18 12 - 63 -
West Kings 8 21 27 14 - 70 -

Μίλησε η καρδιά των πρωταθλητών!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Elite League, μετά από ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι, οι West Kings βγήκαν νικητές στο μεγάλο ντέρμπι κόντρα στους War Gamers με σκορ 63-70!

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Κωνσταντίνο Σταυρούλη με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Στέφανος Καραγιάννης είχε 21 πόντους,  25 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα ανήκαν εξολοκλήρου στους παίκτες του Σπύρου Σκλαβενίτη, καθώς εκμεταλλευόμενοι την απαράμιλλη ποιότητα που διαθέτουν ως ομάδα και στις δύο πλευρές του παρκέ, αλλά και την χαρακτηριστική αστοχία των βασιλιάδων έξω απ’ τη γραμμή των 6.75, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 19-8! Ο Διαμαντής πραγματοποίησε ένα ξέφρενο τρίποντο πάρτι, πετυχαίνοντας 12 πόντους στο διάστημα αυτό. Στην αντίπερα όχθη, οι Κυρμίζογλου(2π), Κοζομπόλης(2π), Φωτόπουλος(2π) και Βήττας(2π) ήταν οι σκόρερ των φιλοξενούμενων!

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι με τον Γεωργούση να ξυπνάει από τον αγωνιστικό λήθαργο του πρώτου δεκάλεπτου και να αρχίζει να σημειώνει το ένα καλάθι μετά το άλλο, ροκάνισε την διαφορά, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει στο μείον τέσσερα με σκορ 33–29. Ο mister <7> της ομάδας του κόουτς Μαρφαντά πλήγωσε τους ερυθρόλευκους με 10 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ και συνεπικουρούμενος από τον εξαιρετικό Βήττα(8π)μέσα από το ζωγραφιστό, βοήθησαν τους πρωταθλητές να πλησιάσουν στο σκορ! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Καραγιάννης και Ρίπης αποτέλεσαν τους πρώτους σκόρερ της ομάδας τους με 4 πόντους έκαστος, ενώ τους ακολούθησε σε απόδοση ο Παρίσος με ένα εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ του Athens Sports Hall με σκοπό να πάρουν εκείνοι τα ηνία στο σκορ, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταία στροφής να τους βρίσκει σε θέση ισχύος με σκορ 51–56. Ο Γεωργούσης συνέχισε να ξεδιπλώνει το αστείρευτο επιθετικό ταλέντο που τον χαρακτηρίζει ως παίκτη, πετυχαίνοντας 9 πόντους ! Το Hight Light της περιόδου πραγματοποιήθηκε στις τελευταίες στιγμές, με τον Σταυρουλη να διασχίζει όλο το γήπεδο και να περνάει μια μαγική πάσα στον Φωτόπουλου, που δεν είχε κανένα πρόβλημα να αφήσει τη μπάλα στο καλάθι. Από την άλλη πλευρά, ο Καραγιάννης επιβεβαίωσε με την απόδοση του ότι αποτελεί έναν από τους μεγαλύτερους leader της διοργάνωσης, πληγώνοντας τον αντίπαλο με 8 πολύτιμους πόντους.

Στην τέταρτη περίοδο οι πρωταθλητές εκμεταλλευόμενοι την παρουσία του Σταματοπούλου μετά από πολύ καιρό, στην βασική πεντάδα, αλλά και την εξαιρετική άμυνα του Σταυρούλη πάνω στον Καραγιάννη σε όλες τις κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού, κατάφεραν εν τέλει να κατακτήσουν ακόμη μία σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Elite League με σκορ 63–70.

Οι West Kings είχαν 22/39 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 5/8 βολές, 40 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κόψιμο και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 9/32 δίποντα, 11/36 τρίποντα , 12/20 βολές, 47 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη.

War Gamers(Σκλαβενίτης): Γιαννόπουλος, Παρίσος 9 , Λαζαράκος, Καραγιάννης 21, Διαμαντής 22, Μέμεζας 1, Θεοφανόπουλος, Ρίπης 5, Πάτερος, Μαυροειδάκος 5.

West Kings(Μαρφαντάς): Ρουμελιώτης 1, Παναγιωτάκης 2, Κυρμίζογλου 2, Γιώργος 21, Πεζούλας, Βήττας 14, Φωτόπουλος 4, Σταυρούλης 16, Κοζομπόλης 8, Σταματόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Η άμυνα του Σταυρούλη στον Καραγιάννη στις τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού!