20/11/2019
Milwaukee Drunks 20 9 12 17 - 58 -
Hood BC 9 19 9 6 - 43 -

Milwaukee Drunks με αρχή… και τέλος!

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα στην πρώτη και τελευταία περίοδο, οι Milwaukee Drunks επικράτησαν δίκαια της Hood με 58-43 στο Μενίδι, κερδίζοντας την ομάδα του Πατσάκα για πρώτη φορά μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες!

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης για τους Milwaukee Drunks, καθώς με 4 πόντους του Μπέσιου, άλλους τόσους του Τούντα και τρίποντα των Ντόκου – Γιάτσε, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 20-9. Ο Σολδάτος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, με τον Στεφόπουλο να προσθέτει 2.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, αφού η Hood επέβαλε τον δικό της ρυθμό και με τους Γανέλη – Milicevic να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 9 και 4 πόντους, αντίστοιχα, έκανε το 23-9, 29-28, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος. Τους γηπεδούχους διατήρησε σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο ο Τούντας με τους 5 νέους πόντους που πέτυχε, φτάνοντας έτσι τους 9.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Χουντιανοί πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 33-35, έπειτα από 3 πόντους του Στεφόπουλου και 3 του Σολδάτου. Ωστόσο, η παρέα του Ντόκου έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας το τιμόνι στα χέρια της με 41-37, χάρη  από δύο τρίποντες βόμβες του Γιάτσε και 4 πόντους του Μπέσιου. Σκορ τρίτης περιόδου 41-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Τούντας πήρε από το χεράκι τους Milwaukee Drunks και με 10 δικούς του πόντους, αλλά και τριποντάκι του Μπέλλη, οδήγησαν την ομάδα τους στην νίκη με 58-43. Δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο της τελευταίας περιόδου να απειλήσει η Hood, με τους Στεφόπουλο (4π) και Χατζηδάκη (2π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 1/6 βολές, 18/34 δίποντα και 7/36 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 8 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/13 βολές, 14/44 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Mvp των Milwaukee Drunks ο Τούντας με 19 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 6/10 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Hood ο  Στεφόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 1/4 βολές και 4/10 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Milwaukee Drunks (Στασινός): Πάνου, Μπέλλης 5 (1), Νταγκίνης 2, Στασινός 6, Μπέσιος 10, Ραμαντάνης 2, Τούντας 19 (2), Γιάτσε 9 (3), Ντόκος 3 (1)

Hood (Σαρρής): Σολδάτος 9, Πρωτόγερος 4, Σαρρής 2, Κλιμαντήρης 2, Χατζηδάκης 4, Στεφόπουλος 9, Γανέλης 9 (3), Milicevic 4

Τι μας άρεσε: Τόσο το πρώτο, όσο και το τελευταίο δεκάλεπτο των Drunks, όπως επίσης και η επιστροφή της Hood από το -14!