07/01/2024
Anonymous BC 22 22 19 17 - 80 -
Saint Pauli 13 14 9 19 - 57 -

Μην ξεγράφεις τους Anonymous!

Βραδάκι Κυριακής στον Κολωνό, οι Anonymous B.C πήραν ψυχολογία σκοράροντας κατά ριπάς από τα 6.75, από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και έφυγαν με την νίκη απέναντι στους Saint Pauli, σκαρφαλώνοντας έτσι στην πέμπτη θέση του δεύτερου ομίλου της Evolution!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στον Κολωνό, με τον Σεϊμένη και τον Δρακοπούλο (4π) να οδηγούν τους Anonymous και τoν Λεμονίδη με δέκα τους Saint Pauli, οι οποίοι πήραν και προβάδισμα δύο πόντων μετά το πέρας των πρώτων 6 αγωνιστικών λεπτών, 11-13. Ο Μπουτσικάκης και ο Μανωλέας (6π) στη συνέχεια ανέλαβαν δράση για τους γηπεδούχους, πήραν κεφάλι στο σκορ και εκτόξευσαν τη διαφορά στους εννέα, 22-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μανωλέας (5π) και ο Κατσιώλης (7π) συνέχισαν να προκαλούν προβλήματα στην άμυνα των Saint Pauli, οι οποίοι με πέντε πόντους του Γαβριηλίδη και  εφτά του Παντελή, ξαναέφεραν τη διαφορά στους 6, 31-25, στα μισά της δεύτερης περιόδου. Οι Anonymous αντέδρασαν μετά το time out και με εφτά συνεχόμενους πόντους από τον Σεϊμένη, τελείωσαν το πρώτο μερος με συν 17, 44-27.

Ξεκινώντας την τρίτη περίοδο, οι Anonymous με εννέα πόντους του Σεϊμένης, απλοποίησαν αρκετά την υπόθεση, ξεφεύγοντας με +20 στο σκορ. Ο Λεμονίδης με τρεις και ο Παντελής σκόραραν για τους φιλοξενούμενους, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να μειώσει τη διαφορά. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 63-38.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στον Κολωνό, με τον Σεϊμένη και τον Τζουβάρα να σκοράρουν για τους γηπεδούχους και τον Λεμονίδη να πετυχαίνει 4 τρίποντα. Οι Anonymous εν τέλει έφυγαν από το κλειστό του Κολωνού με την έκτη τους νίκη στη σεζόν, επικρατώντας με 80-57.

Betsson MVP για τους Anonymous αναδείχτηκε ο Νίκος Δρακόπουλος με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 5 ασίστ, ενώ από τους Saint Pauli ξεχώρισε ο Θοδωρής Λεμονίδης με 30 πόντους, 3 ασίστ και 11 ριμπάουντ.

Οι νικητές γηπεδούχοι είχαν 23/45 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 10/15 βολές, 50 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη, ενώ οι ηττημένοι φιλοξενούμενοι είχαν 14/39  δίποντα, 7/33 τρίποντα, 8/10 βολές, 28 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα και 7 λάθη.

Anonymous (Αλεφαντινός): Δρακοπούλος 15, Μπουτσικάκης 6, Ουζουνίδης 2, Βάνας 3, Κατσιώλης 10, Μανωλέας 11, Μπακάλης, Σεϊμένης 26, Τζουβάρας 7, Φιλαρτζής.

Saint Pauli (Καραμπάς): Καραμπάς, Λεμονίδης 30, Πιτένης 2, Τζοβάρας, Γαβριηλίδης 9, Παντελής 14, Παλαιολόγος 2.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική επιθετική εμφάνιση του εορτάζοντα Σεϊμένη!