27/05/2022
Μίνωες 9 12 7 21 - 49 -
Drunk Team 13 12 12 12 - 49 -

Μίνωες με ψυχή και καρδιά!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 28-40 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι Μίνωες κατάφεραν να ισοφαρίσουν την Drunk Team σε 49-49 και σε συνδυασμό με το 53-45 του πρώτου αγώνα, πήραν το εισιτήριο για τους 8 των playoff ανόδου της D2-League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τους Peristeri Phantoms!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Drunk Team στο ματς, καθώς με 4 πόντους του Τάσου Κανιά και τρίποντο του Γρηγόρη Κανιά, προηγούταν με 5-13, 2:40 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι Αλεξόπουλος και Χαϊδάκης σκόραραν μέσα από την ρακέτα και μείωσαν για λογαριασμό των γηπεδούχων στους 4, 9-13, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Βλάχος!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με τρίποντες βόμβες των Γρηγόρη και Τάσου Κανιά, Μουλαρογιάννη και Σαρμπάνη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν εκ νέου δύο φορές στο +8, 14-22 & 17-25, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 21-25. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μίνωες, με τους Κυριακόπουλο και Παγώνα να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μπυρόβιοι κατάφεραν για πρώτη φορά να πάρουν σκορ πρόκρισης, όταν με 7 πόντους του Μήτσικα και 5 του Κακκαβά, βρέθηκαν στο +9, 28-37. Τους γηπεδούχους κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Γκατζιάς με τους 4 πόντους που πέτυχε, ενώ 2 πρόσθεσε ο Παπαστάμος. Σκορ τρίτης περιόδου 28-37!

Το σκορ της τέταρτης περιόδου άνοιξε για την Drunk Team ο Μήτσικας από την περιφέρεια, κάνοντας το 28-40, 9:00 για την λήξη. Ωστόσο, κάπου εκεί οι Μίνωες ξύπνησαν και με τεράστια σουτ των Χαϊδάκη, Κυριακόπουλου, Παγώνα και Γκατζιά, κατάφεραν να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 49-49, σκορ με το οποίο τελείωσε και το παιχνίδι!

Οι Μίνωες τελείωσαν το ματς έχοντας 12/17 βολές, 9/36 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 21 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/11 βολές, 10/32 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Betsson mvp των γηπεδούχων ο Κυριακόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 1/3 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος για την Drunk Team ο Κακκαβάς με 7 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Μίνωες (Παπαστάμος): Βλάχος 6, Χαϊδάκης 9 (1), Αλεξόπουλος 2, Παπαστάμος 4, Κυριακόπουλος 10 (2), Μπαχάς 1, Γκατζιάς 9 (1), Δημόπουλος, Παγώνας 8 (1)

Drunk Team (Σταυρόπουλος): Μήτσικας 14 (1), Μουλαρογιάννης 3 (1), Σαρμπάνης 5 (1), Κακκαβάς 7 (1), Κανιάς Τ. 11 (1), Τσούρτης, Κανιάς Γ. 9 (3)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή αντίδραση των Μινώων όταν βρέθηκαν στο – 12!