28/10/2023
Μίνωες 9 17 13 8 - 47 -
Σκόρπιοι BC 5 15 6 11 - 37 -

"Μινωϊκή" επικράτηση!

Με συλλογική προσπάθεια και υψηλού επιπέδου μπάσκετ, οι Μίνωες επικράτησαν των Σκόρπιων στο ΣΕΦ, με τελικό σκορ 47-37, με την αναμέτρηση να έχει χαμηλό σκορ αλλά όμορφες φάσεις!

Η είσοδος του Παπαστάμου έδωσε σουτ και περαιτέρω λύσεις επιθετικά στους Μίνωες, οι οποίοι ήταν... σκυλιά αμυντικά και κράτησαν πολύ χαμηλά τους "κόκκινους", οι οποίοι προσπάθησαν με τον Τέγο κυρίως να απειλήσουν, αλλά λίγο η αστοχία, λίγο τα αρκετά λάθη δεν το επέτρεψαν, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 9-5. Δύο έβαλε ο Σαραντάρης, ένα ο Δήμου και το παιχνίδι γύρισε, αλλά.... Το τρομερό πεντάλεπτο των φιλοξενούμενων κράτησε λίγο καθώς ο Γκατζιάς, ο Γαλίτης και ο Βογιατζής απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 26-20 για τους Μίνωες.

Η τρίτη περίοδος ήταν η μεγάλη ευκαιρία των Σκόρπιων να πλησιάσουν ακόμα παραπάνω αλλά μπροστά τους βρήκαν έναν εκπληκτικό σε άμυνα και επίθεση Γκατζιά, ο οποίος σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενούμενων οδήγησε εκ του ασφαλούς την παρέα των Μινώων αρχικά στο 39-26 τρίτης περιόδου και εν συνεχεία στο τελικό και δίκαιο 47-37, με τους Σκόρπιους να ψάχνουν σε όλο το παιχνίδι φιλότιμα να βρουν τρόπους να γυρίσουν το παιχνίδι και τους Μίνωες να αποδεικνύουν περίτρανα πως μπορούν με συλλογική προσπάθεια να καλύψουν το κενό του Αλτσαντζή!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Γαλίτης με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα λάθος. Από τους Σκόρπιους ξεχώρισε ο Γιώργος Δήμου με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/40 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 5/10 βολές, 38 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/35 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 12/23 βολές, 41 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη.

Μίνωες: Παπαστάμος 4, Κωνσταντίνου 7, Μπαχάς, Γκατζιάς 7, Βογιατζής 15, Αλεξόπουλος, Γαλίτης 12, Βλάχος, Βήχος 2.

Σκόρπιοι (Χειράκης): Καρπούζας 2, Πατσιαλής, Χειράκης 7, Δήμου 9, Σαραντάρης 7, Τέγος 10, Ευθυμίου 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!