19/10/2024
Reboot 14 12 14 12 - 52 -
Μίνωες 22 22 23 9 - 76 -

Μινωική η πρώτη νίκη!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Μίνωες άρχισαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς ο Αλτσαντζής έδειξε από την αρχή της προθέσεις του, βάζοντας 14 πόντους. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευτήκαν περισσότερο τη ρακέτα και πέτυχαν πόντους με τους αδελφούς Τσολάκο και τον Κολλύρη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μίνωες πάτησαν το γκάζι και αύξησαν τη διαφορά στο σκορ.  Ο Αλτσαντζής δε σταμάτησε να πετυχαίνει πόντους,  ενώ βοήθησαν και οι Γαλίτης και Γκατζιάς. Το Reboot πριν την ανάπαυλα δεν κατάφερε και πολλά πάρα μόνο να βρει λιγοστές λύσεις με τους Τσολάκο Ε. και Τσολάκο Κ.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο να επιτίθονται. Ουσιαστικά με την βοήθεια του Αλτσαντζή που σκόραρε από παντού, αλλά και των Γαλίτη,  Αλεξόπουλο και Γκατζιά, σφράγισαν τη νίκη. Οι Άσπροι δεν είχαν και πολλές επιλογές στην επίθεση, αφού οι Τσολάκος Ε. και Τσολάκος Κ. πέτυχαν πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε με τους Μίνωες να διατηρούν τη διαφορά και να ξεκινούν το πρωτάθλημα με το δεξι. Το Reboot μείωσε στο τέλος με τους Παππά,  Τσολάκο Ε. και Τσολάκο Κ, κάνοντας έτσι τι τελικό 52-76.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αλτσαντζής με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τσολάκος με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Reboot (Τσολάκος Κ.): Παππάς 3, Φυτράκης,  Κολλύρης 4, Τσολάκος Ε. 17, Τσολάκος Κ. 16, Γελαδάκης,  Πασσάλης.

Μίνωες (Βλάχος): Γαλίτης 18, Αλτσαντζής 26, Βλάχος 6, Αλεξόπουλος Ν. 6, Γκατζιάς 4,  Αλεξόπουλος Α. 2 ,Παπαστάμος 5.

Τι μας άρεσε: Η απίθανη εμφάνιση από τον Αλτσαντζή !