09/07/2024
Uncle Drew 28 18 11 18 - 75 -
Moschato Bulls 22 22 27 19 - 90 -

Έκαναν τη μισή δουλειά οι Moschato Bulls!

Μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Moschato Bulls απέκτησαν μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά της Summer Master League, καθώς κέρδισαν με 75-90 τον Uncle Drew στο πρώτο παιχνίδι της σειράς!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τον Uncle Drew να προηγείται με 28-22, χάρη σε 11 πόντους του Πολυχρονόπουλου, 7 του Ροζή και 6 του Μπονάτσου. Ο Μαρκουίζος με 9 πόντους και ο Κομνηνός με 7 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 4 πρόσθεσε ο Ναυπλιώτης.

Με νέους πόντους του Πολυχρονόπουλου και 5 του Πούρου, οι γηπεδούχοι έχτισαν στα μισά της δεύτερης περιόδου διψήφια διαφορά 10 πόντων, 41-31. Με εντυπωσιακό τρόπο ήρθε η απάντηση από τους Moschato Bulls, αφού με 5 πόντους του Κομνηνού και βοήθειες των Μαρκούιζου - Τυροπώλη, προσπέρασαν με 43-44, 1:00 για την ανάπαυλα. Τελικά με τρίποντη βόμβα του Κανδηράκη οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 46-44!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του απόντα Καπατσώρη κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με 9 πόντους του Τυροπώλη, 5 του Παυλιά, 4 του Ράνη και τριποντάκι του Κορωνιού, ξέφυγε στους 14, 57-71! Μόνος του πάλευε επιθετικά για τον "Θείο" στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μιχαλάς, πετυχαίνοντας τους 8 από τους 11 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 57-71!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Uncle Drew έκανε την αντεπίθεσή του και με τρίποντα των Πολυχρονόπουλου, Μπονάτσου, Ροζή και Κανδηράκη, μείωσε από το 57-75 στους 6, 72-78, 5:00 για το τέλος. Ωστόσο, οι "Ταύροι" ήταν καλύτεροι στα τελευταία λεπτά του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Μαρκουίζο, Ράνη και Κορωνιό, πήραν σημαντικό προβάδισμα 15 πόντων, 75-90!

Πολυτιμότερος του Uncle Drew ο Πολυχρονόπουλος με 21 πόντους, έχοντας 2/6 βολές, 5/7 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των Moschato Bulls ο Μαρκουίζος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 5/10 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Uncle Drew (Κανδηράκης):  Μιχαλάς 10 (1), Μπονάτσος 12 (2), Κανδηράκης 8 (2), Πολυχρονόπουλος 21 (3), Πούρος 10 (1), Ροζής 13 (2), Χριστοδουλόπουλος 1, Στρατηγαρέας

Moschato Bulls (Φελλάς): Κομνηνός 16 (3), Κορωνιός 9 (3), Μαρκουίζος 20 (2), Ναυπλιώτης 8, Μπαμπάλης, Παυλιάς 6 (1), Ράνης 16, Τυροπώλης 13 (1), Φελλάς 2

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δεκάλεπτο με την επιστροφή του Drew και την αντίδραση των Bulls!