14/10/2024
Ιπ-πότες 7 22 27 14 - 70 -
Αλησμόνητες Πατρίδες 9 19 7 7 - 42 -

«Καθάρισαν» στο δεύτερο μισό οι Ιπ-πότες!

Ένα σχετικά εύκολο βράδυ είχαν οι Ιπ-πότες οι οποίοι τη Δευτέρα 14 Οκτωβρίου ξεπέρασαν το εμπόδιο των Αλησμόνητων Πατρίδων με το ευρύ 70-42. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο μισό του παιχνιδιού, με τους Ιπ-πότες να κάνουν ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο και να είναι εκείνοι που τελικά πανηγύρισαν τη 2η νίκη τους (2-0) στη Development League. Από την άλλη πλευρά, η νίκη… αγνοείται για τις Αλησμόνητες Πατρίδες που για 4η συνεχόμενη αγωνιστική φεύγουν με «άδεια χέρια» από το γήπεδο (0-4).

Στην αρχή αμφότερες οι ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, με τους γηπεδούχους μάλιστα να μένουν άποντοι για σχεδόν 7 λεπτά! Μέχρι τότε οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να φτιάνουν ένα μικρό σερί με Ξένο, Κουμέρτα και Γεωργίου για να προηγηθούν με 0-7. Ο Σιαπάνης «έσπασε το ρόδι» για το 3-7, ενώ ο Λαγουτάρης απάντησε για το 3-9. Ο Ζέρβας «μίλησε» τελευταίος στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε στο 7-9.

Ο Οδυσσέας Καλλιάρας προσέφερε επιθετικά για τους φιλοξενούμενους και πήγε το σκορ στο 12-14. Οι Αλησμόνητες Πατρίδες υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, οι Ιπ-πότες βρήκαν φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο οι οποίες δεν πέρασαν ανεκμετάλλευτες και κάπως έτσι μπήκαν μπροστά με 19-14. Ο Γεωργίου ήταν εύστοχος πίσω από τα 6,75 και με τη βοήθεια του Ξένου μπόρεσαν να φέρουν το ματς στα ίσα (25-25), όμως οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έφυγαν για την ανάπαυλα με το υπέρ τους 29-28.

Ο Ζέρβας μπήκε με όρεξη στη τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 36-32. Οι φιλοξενούμενοι τα βρήκαν «σκούρα» επιθετικά, αλλά και αμυντικά δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τους Ιπ-πότες οι οποίοι έκαναν τη ζημιά με τους Μούρτζο, Τύρο και Ζέρβα ώστε να ξεφύγουν στο 49-32. Ο Ξένος μετά από αρκετή ώρα έβαλε τέλος στην αδράνεια των φιλοξενούμενων, όμως η διαφορά έφτασε στο +21 με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 56-35.

Οι Ιπ-πότες είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι και όλα έδειχναν πως τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στη τέταρτη περίοδο. Οι Πατρίδες απλώς προσπάθησαν να φέρουν τη διαφορά σε πιο νορμάλ επίπεδα, όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν μία μεγάλη απόσταση 28 πόντων και έτσι πήραν μία νίκη με το εμφατικό 70-42.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Τύρος με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Από τις Αλησμόνητες Πατρίδες ξεχώρισε ο Παναγιώτης Γεωργίου με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ.

Ιπ-πότες (Ζέρβας): Ανυφαντής 2(1ρ.), Γκουντόπουλος, Δρακόπουλος 10(9ρ.), Ζέρβας 15(10ρ.), Μούρτζος 12(3ρ.), Μπαρίνης, Νικολόπουλος, Ντούκα 3(2ρ.), Σιαπάνης 11(5ρ.), Τύρος 17(11ρ.)

Αλησμόνητες Πατρίδες (Χειράκης): Γεωργίου 13(5ρ.), Καλλιάρας Ν. 3, Καλλιάρας Ο. 2(2ρ.), Κουμέρτας 3(5ρ.), Λαγουτάρης 2(7ρ.), Μπαρδούσης, Ξένος 14(9ρ.), Σταματόπουλος 5(14ρ.), Τσώλας, Χειράκης, Χουλιάρας

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο που έκαναν οι Ιπ-πότες!