12/02/2024
Limoges 20 18 7 27 - 72 -
Iguana Pacers 18 16 20 11 - 65 -

Μυθική ανατροπή για τη Limoges!

Βράδυ Δευτέρας στο κλειστό του Κάρβουνου η Limoges υποδέχθηκε τους Iguana Pacers, με τους γηπεδούχους να κάνουν τρομερή ανατροπή στο τέλος και να παίρνουν την νίκη με 72-65.

Εξαιρετικό το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες καθώς μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Για την Limoges Αντωνόπουλος (Ν10) και Τριαντογιάννης σκόραραν από 7 πόντους ενώ για τους Pacers ο Μοσχέτας με τρεις βόμβες τριών πόντων μείωσε στους 2 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 20-18.

Παρόμοια πράγματα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να κυκλοφορούν εξαιρετικά την μπάλα και βρίσκουν ωραίες συνεργασίες με τελικό αποδέκτη τον Παπαδόπουλο ο οποίος σημείωσε 11 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους Γιαννόπουλος και Χάνος βρήκαν λύσεις επιθετικά με το ημίχρονο να τελειώνει με το τρομερό μπάζερ τρίποντο του Μοσχέτα στο 38-34.

Στην επανάληψη οι Pacers έκαναν πιο επιθετική την άμυνα τους και κατάφεραν να περιορίσουν τους γηπεδούχους αφήνοντας τους να σκοράρουν μόνο 7 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο σκοράρισμα ανέλαβε δράση ο Στρατομήτρος με 7 πόντους και έχοντας για συμπαραστάτη τον Μοσχέτα (6π) οι πράσινοι προηγήθηκαν με 9.

Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν το παιχνίδι μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου και κράταγαν την νίκη στα χέρια τους. Ανεπανάληπτο σερί για την Limoges που ξύπνησε την κατάλληλη στιγμή με τα μεγάλα σουτ του Αντωνόπουλου και του Δαβιλά, οι γηπεδούχοι έκαναν απίστευτη ανατροπή από το -11 και κατάφεραν να επικρατήσουν στο τέλος με 72-65.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τριαντογιάννης με 18 πόντους, 15 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους πράσινους ξεχώρισε ο Χάνος με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 6/14 βολές, 21/43 δίποντα και 8/24 τρίποντα, μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 12 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 4/10 βολές, 23/51 δίποντα και 5/31 τρίποντα, μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 6 λάθη.

Limoges (Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλος 9, Δαβιλάς 15, Παπαδόπουλος 19, Αντωνόπουλος 11, Τριαντογιάννης 18

Iguana Pacers (Φαρούπος): Στρατομήτρος 11, Μοσχέτας 23, φαρούπος, Χάνος 18, Γιαννόπουλος 13, Παλάσκας

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή της Limoges!