20/06/2023
Athens Bucks 14 13 15 7 - 49 -
Πόρτο 12 14 12 12 - 50 -

Μυθική ανατροπή με Γκόρο για την Πόρτο!

Μυθική ανατροπή που της δίνει προβάδισμα για την πρόκριση, πέτυχε η Πόρτο το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό του Σπάρτακου, παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο τρία λεπτά πριν από τη λήξη του παιχνιδιού, βρήκε το σθένος να βάλει μεγάλα καλάθια με Σαρακηνό και Γκόρο, (κλέβοντας) το ματς από τους Athens Bucks με 49 – 50.

Το παιχνίδι είχε χαμηλό τέμπο στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν κλειστό, με τους Bucks να είναι ελαφρώς καλύτεροι και να κρατούν προβάδισμα με 14 – 12. Αμανατίδης, Πούγιας και Λάζος οδηγούσαν την επίθεση για τους γηπεδούχους με 4 πόντους έκαστος, ενώ οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν κυρίως από την περιφέρεια με Τοπούζογλου, Γκόρο και Ράπτη να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γκόρος είχε πάρει απ’το χεράκι την Πόρτο και με 8 προσωπικούς του πόντους την κρατούσε στην διεκδίκηση του αγώνα, με τους Bucks να βρίσκουν απαντήσεις με πρώτο βιολί τον Λάζο με 7 πόντους, κρατώντας την πρωτοπορία στο τέλος ημιχρόνου με 27 – 26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο που είχε πολλές δυνατές μονομαχίες, τεχνικές ποινές και την αποβολή του Πούγια, ο Γκόρος πάλευε σχεδόν μόνος του αποκλειστικά να κρατήσει στο ματς την Πόρτο πετυχαίνοντας 9 από τους 12 πόντους της ομάδας του, με την ομάδα του Γκορίτσα να βρίσκει λύσεις στο ζωγραφιστό από τον Αμανατίδη που σκόραρε 7 πόντους και με τον Πούγια να προσθέτει 5 όσο έπαιξε, κρατώντας το υπέρ της 42-38.

Δυναμικό ξεκίνημα έκαναν οι Bucks στην τέταρτη περίοδο και με Δανιά, Αμανατίδη και Περίκο να πετυχαίνουν από ένα καλάθι και άμυνα που τσάκιζε κόκαλα, ξέφυγαν με 48-40, βάζοντας γερά τις βάσεις για να πάρουν την νίκη. Η ομάδα του Οικονομίδη όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Γκόρος με 5 συνεχόμενους και Σαρακηνός με τρίποντο, έστειλαν την διαφορά στον πόντο στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Bucks απέτυχαν να σκοράρουν σε δύο επιθέσεις και ο Γκόρος με νέα προσωπική ενέργεια, έγραψε το 49 – 50 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Γκόρος με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάκης Αμανατίδης με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Bucks είχαν 12 / 31 δίποντα, 4 / 23 τρίποντα, 13 / 19 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Η Πόρτο είχε 9 / 24 δίποντα, 7 / 29 τρίποντα, 11 / 19 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Athens Bucks(Γκορίτσας): Αμανατίδης 12(7ρ.), Αποστολόπουλος 6, Βερώνης, Γκορίτσας, Δανιάς 2, Λάζος 14, Λυραντωνάκης, Περίκος 6(7ρ.), Πούγιας 9, Χριστόπουλος.

Πόρτο(Οικονομίδης): Αρβανιτάκης, Γκόρος 25(8ρ.), Μπακλέσης 3, Ράπτης 7(8ρ.), Σαρακηνός 6(7ρ.), Τοπούζογλου 7, Χαλκίδης, Χατζηδάκης 2.

Τι μας άρεσε: Η απίστευτη εξέλιξη του παιχνιδιού και η μαγική εμφάνιση του Δημήτρη Γκόρου .