15/10/2023
Ανακασιακός 23 15 5 8 - 51 -
Panzerakia 10 14 12 20 - 56 -

Μυθική ανατροπή τα Panzerakia!

Την Κυριακή το απόγευμα 15 Οκτωβρίου στο κλειστό της Ζωφριάς, τα Panzerakia αν και βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 15 πόντους, βρήκαν τεράστια σουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Καλιακούδα, γύρισαν τούμπα το ματς και πανηγύρισαν μία τεράστια νίκη με 51 – 56 απέναντι στον Ανακασιακό.

Τα Panzerakia είχαν προβάδισμα στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης με καλάθι του Παπαδόπουλου και τρίποντο του Καλιακούδα, όμως στη συνέχεια το γήπεδο κατηφόρισε για τον Ανακασιακό. Ρομποτής με 9 και Σιαπατόρης με 6 πόντους αντίστοιχα, κουβαλούσαν την επίθεση και σε συνδυασμό με την πολύ σφιχτή άμυνα, ξέφυγε με διψήφια διαφορά(21-6), για να έρθει ο Ζωγράφος για τους φιλοξενούμενους με 4 συνεχόμενους πόντους, να μειώσει σε 23 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο σε δύο διαφορετικά χρονικά διαστήματα και με πολυφωνία στην επίθεση κατάφεραν να μειώσουν σε 25 - 15 και 34 – 24.Ο Ανακασιακός έβγαλε άμεση αντίδραση και τις δύο φορές και με όπλα στην επίθεση τους Ζουγανέλη με 5 και Σιαπατόρη με 4 πόντους αντίστοιχα, δεν απειλήθηκε και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 38 – 24.

Στην τρίτη περίοδο, τα Panzerakia έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, εκμεταλλεύτηκαν την τρομακτική αστοχία των γηπεδούχων που πέτυχαν μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κατσιγιάννη με 8 πόντους, κατάφεραν να μειώσουν σε 43 – 36.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, τα καλάθια από Σιαπατόρη και Ρομποτή κρατούσαν τον Ανακασιακό μπροστά με καλή διαφορά(47-36) και τίποτα δεν προμήνυε τι θα γίνει στη συνέχεια του παιχνιδιού. Ο Καλιακούδας ξεκίνησε να πυροβολεί από παντού με τρία τρίποντα, ο Πάγκαλος πέτυχε άλλο ένα και οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν 47 – 50. Ρομποτής και Κοζαλάν προσπάθησαν να βάλουν τους γηπεδούχους και πάλι σε θέση οδηγού, όμως το μομέντουμ είχε αλλάξει και η ομάδα του Χριστόπουλου, με καλάθια από Παπαδόπουλο, Μωραΐτη και Κατσιγιάννη ολοκλήρωσε την τεράστια προσπάθεια της με νίκη 51 – 56.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Δημοσθένης Καλιακούδας με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Ρομποτής με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Ανακασιακός είχε 18 / 45 διποντα, 2 / 14 τρίποντα, 9 / 9 βολές, κατέβασε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Τα Panzerakia είχαν 15 / 43 δίποντα, 5 / 19 τρίποντα, 11 / 23 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη.

Ανακασιακός(Αλεξίου): Αλεξίου 5, Ζουγανέλης 8, Κοζαλάν 6(8ρ.), Μακρής 2, Ρομποτής 15(9ρ.), Σιαπατόρης13, Τζομπανάκης 2, Φλώρος.

Panzerakia (Χριστόπουλος): Αυτζής, Γκανής 1, Ζωγράφος 10(10ρ.), Καλιακούδας 12,Κατσιγιάννης 10, Μωραΐτης 4,Δ.Πάγκαλος 5, Ε.Πάγκαλος , Πάφος, Παπαδόπουλος 10(7ρ.), Χαραλαμπάκης 4.

Τι μας άρεσε: Το απίστευτο πάθος και η μεγάλη ανατροπή που έκαναν τα Panzerakia.