30/01/2023
West Side B.C 25 9 13 11 - 58 -
Couvaliers 16 16 14 13 - 61 -

Μυθικός Πανουσόπουλος έδωσε τη νίκη στους Couvaliers!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό  του Σπάρτακου για το πρωτάθλημα του Rebound, οι Couvaliers ανεβάζοντας την απόδοση τους στη τελευταία περίοδο, πέτυχαν τη δεύτερη φετινή νίκη επί των West Side με σκορ 58-61.

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Πανουσόπουλος με 19 πόντους, 20 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παναγιώτης Τσούλφας είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 κόψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα κυρίαρχοι στο παρκέ του Σπάρτακου, καθώς το τέλος τη περιόδου βρήκε τον Αδελφόπουλο και τη παρέα του σε θέση οδηγού με σκορ 25-16. Ο Ρηγόπουλος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, πετυχαίνοντας 7 πόντους με 50% ευστοχίας εντός παιδιάς, ενώ τον ακολούθησε απόδοση ο Τσούλφας(6π) μέσα από το ζωγραφιστό. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Κούκης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 7 πόντους στο ενεργητικό του.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν από το αγωνιστικό λήθαργο στο οποίο βρέθηκαν στο πρώτο κομμάτι , κλείνοντας στο ημίχρονο στο μείον δύο με σκορ 34-32. Η φάση που σημάδεψε το συγκεκριμένο διάστημα ήταν η τρίποντη βόμβα του Πανουσόπουλο(9π) στην εκπνοή του αγώνα. Ο σέντερ των Couvaliers αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο που οι φιλοξενούμενοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια σε απόσταση αναπνοής έναντι των αντιπάλων τους. Στον αντίποδα, ο Τσούλφας συνέχισε να πληγώνει τους Couvaliers, προσθέτοντας 4 πολύτιμους πόντους.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ του Σπάρτακου με σκοπό  να δώσουν μια πραγματική μάχη, αφού το τέλος της προτελευταίας στροφής βρήκε τους West σε θέση οδηγού με σκορ 47-46. Ο Τσούλφας για ακόμη μια φορά κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, καθώς σε 9:42 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 9  πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ο Πανουσόπουλος σκόραρε 6 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, δύο ήταν οι φάσεις που σημάδεψαν το παιχνίδι. Η πρώτη πραγματοποιήθηκε 6:05 πριν το τέλος, καθώς ο εκπληκτικός Πανουσόπουλος με ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων έβαλε για πρώτη φορά στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους μπροστά με σκορ 50-51. Η δεύτερη διαδραματίστηκε 1:25 προτού ακουστεί η κόρνα λήξης της γραμματείας με το σκορ 58-57, όπου ο Πάνος πάσαρε στον Χριστοδούλου και αυτός με νέο τρίποντο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του με σκορ 58-60. Το τέλος τους αγώνα βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα του Rebound με σκορ 58-61.

Οι Couvaliers είχαν 18/40 δίποντα, 6/36 τρίποντα, 7/16 βολές, 44 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/38 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 8/15 βολές, 40 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη .

West Side(Αδελφόπουλος): Αδελφόπουλος, Αθανασιάδης 5, Γαλανόπουλος 2, Γκολώνης, Μπελεχάκης 10, Ρηγόπουλος 14, Τριανταφυλλίδης 2, Τσούλφας 23, Φρονιμόπουλος 3.

Couvaliers(Καζάνης) : Αθανασόπουλος, Βλαχούλης 3 (1),Καζάνης, Κούκης 11, Πάνος 8, Πανουσόπουλος 28 (2), Πολίτης, Χριστοδούλου 11 (3)

Τι μας άρεσε : Η μονομαχία Πανουσόπουλου-Τσούλφα. Εξαιρετικοί και οι δύο, όπως και το παιχνίδι που παρακολουθήσαμε!