18/06/2024
Σκακιστές 27 14 16 13 - 70 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 12 16 20 13 - 61 -

Με Μιχαηλίδη οδηγό οι Σκακιστές!

Με τον Μιχαηλίδη να ξεχωρίζει μέσα στον... γαλαξία αστεριών τους, οι Σκακιστές επιβλήθηκαν των Brooklyn Bets με τελικό σκορ 70-61 στο ΣΕΦ!

Ο Γκουρβέλος και ο... αεικίνητος Αθανασίου ήταν οι δύο κολώνες στις οποίες στηρίχθηκε η γηπεδούχος ομάδα στο ξεκίνημα, με τον Κουλούρη να προσφέρει απλόχερα την ποιότητά του και στις 2 πλευρές του παρκέ. Στα δύο τρίποντα του Γκουρβέλου λοιπόν ο Ρούσσος απάντησε με τον ίδιο τρόπο, με τους Bets να μένουν πίσω στο σκορ με 27-12 για πρώτη περίοδο. Ο Φωτόπουλος έδωσε ανάσες... σκορ στους φιλοξενούμενους, με τον Βασιλόπουλο από τους γηπεδούχους να είναι μια από τα... ίδια! Ο Μουχίμογλου, ο ηγέτης των Bets το πήρε... προσωπικά στη συνέχεια και με ένα τρίποντο έφερε τη διαφορά στους 13, 41-28!

Ο Ρούσσος ξανά με τρίποντο ανέβασε παραπάνω την ψυχολογία και τις ελπίδες της παρέας του για ανατροπή.. Ο Σταυρούλης όμως πάτησε παρκέ και αυτό μαζί με την ανεβασμένη απόδοση του Μιχαηλίδη αρκούσε για τους Σκακιστές να κυριαρχήσουν ξανά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-48, με τον Αθανασίου σούπερ! Στην τελευταία περίοδο ο Μιχαηλίδης βρήκε αρκετά ελεύθερα καλάθια, οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και ο αγώνας έκλεισε στο τελικό 70-61.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μηνάς Μουχίμογλου με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη.

Σκακιστές (Μπουργαζάς): Σταυρούλης 7, Μιχαηλίδης 18, Αθανασίου 11, Μαρφαντάς 8, Γκουρβέλος 11, Βασιλόπουλος 13, Κουλούρης 2.

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 4, Χαλαβάτζης 18, Μαυρογιαννάκης 2, Φωτόπουλος 8, Μουχίμογλου 21, Ρούσσος 6, Δαραμούσκας 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!