06/06/2023
Orlando Tragic Salonica 22 23 9 16 - 70 -
Spacers 4 11 15 10 - 40 -

Μεγάλη νίκη για τους Orlando Tragic Salonica!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Orlando Tragic Salonica και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Κάτσιου και του Γιαμούκη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Spacers δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί σε αυτή την περίοδο με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 22-4.

Στη δεύτερη περίοδο οι Orlando Tragic Salonica συνεχισαν με τον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν την διαφορά με τον Βίγλα, τον Παρπόρη και τον Βεζυρόγλου να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Spacers βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Τυρίκο, τον Παπαγεωργίου και τον Τζίγκα να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 45-15.

Οι Spacers ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έκαναν την αντεπίθεση τους με τον Τζιοβάρα, τον Τζίγκα και τον Μπουρούδη να βρίσκουν ρυθμό και να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως οι Orlando Tragic Salonica βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Χήρα, τον Κωνσταντίνο Αδέμη και τον Σπυρίδη και κράτησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα διαμορφώνοντας το 54-30.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να δούμε κάποιες όμορφες φάσεις. Οι Spacers έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με τον Παπαγεωργίου και τον Τζίγκα, όμως οι Orlando Tragic Salonica ήταν ασταμάτητοι και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 70-40.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Παρπόρης με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τους Spacers ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τζίγκας με 13 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Orlando Tragic Salonica: Κάτσιος 17(2), Γιαμούκης 9(3), Βίγλας 8, Πάλλης, Σπυρίδης 4, Παρπόρης 19, Κ. Αδέμης 4, Βεζυρόγλου 5(1), Χήρας 4, Μπούκλας, Μοσχούλος, Α. Αδέμης.

Spacers: Κελέσογλου, Παπαγεωργίου 6(2), Τζίγκας 13, Πιλίσκιν, Μασμανίδης, Μπουρούδης 2, Παπανικολάου, Τζιοβάρας 12, Μυγδάκος, Τυρίκος 7(1), .

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των Orlando Tragic Salonica.