26/06/2023
Maccabi Tel Axyn 22 21 23 18 - 84 -
Lockers 30 17 20 22 - 89 -

Μεγάλη νίκη για τους Lockers!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Lockers και πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Σιδερίδη, του Τερζάκη και του Γιαννακή, όμως οι Maccabi Tel Axyn απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Κουφού και του Τσώνη διαμορφώνοντας το 22-30.

Στη δεύτερη περίοδο οι Maccabi Tel Axyn ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους με τον Στυλιανίδη και τον Μεϊντάνη να βρίσκουν σιγά σιγά ρυθμό και να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους. Οι Lockers βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Καρυπίδη και του Σπύρου, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους και έτσι είδαν την διαφορά να μειώνεται στο 43-47.

Η αντεπίθεση των Maccabi Tel Axyn συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Κουφό, τον Στυλιανίδη και τον Μεϊντάνη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Lockers βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Αλεξανδρίδη και τον Τσουματίδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα η λήξη της τρίτης περιόδου να βρεί τις δύο ομάδες στο εύθραυστο 66-67.

Στην τέταρτη περίοδο οι Maccabi Tel Axyn τα εδωσαν όλα για να κάνουν την ανατροπή με τον Στυλιανίδη και τον Κουφό να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως οι Lockers κράτησαν την ψυχραιμία τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα στο τέλος και να πάρουν την νίκη με το τελικό 84-89.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Αλεξανδρίδης με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους Maccabi Tel Axyn ξεχώρισε ο Μάριος Κουφός με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Maccabi Tel Axyn: Μεϊντάνης 17, Κουφός 26(3), Τερζούδης 2, Δερμεντζίδης, Βεργίδης 3, Τσώνης 11(2), Στυλιανίδης 22(3), Λογοθέτης 3(1).

Lockers: Σιδερίδης 15(4), Τερζάκης 8(2), Μηνασίδης 2, Αλεξανδρίδης 24, Γιαννακής 7, Καρυπίδης 17, Τσουματίδης 6, Σπύρου 10(2).

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Αλεξανδρίδη.