08/06/2023
Poseidonio Warriors 31 24 34 21 - 110 -
Above The Rim 9 15 5 13 - 42 -

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη για τους Poseidonio Warriors!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Poseidonio Warriors και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τα καλαθια του Δημητρίου και του Βενιαμήν. Οι Above The Rim βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Κουρόγλου και τον Κουτσιβίτη, όμως δεν μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ και έκλεισαν την περίοδο στο 31-9.

Οι Above The Rim ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να βρούν ρυθμο στην επίθεση με τον Ιωανίδη και τον Σεφερτζή να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως οι Poseidonio Warriors με τις όμορφες συνεργασίες του Ζελενίτσα, του Γιαννάκη και του Παπαχρήστου έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 55-24.

Η τρίτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στους Poseidonio Warriors, οι οποίοι με τον γρήγορο ρυθμό τους έτρεξαν ένα μεγάλο σερί με τον Σκόνδρα, τον Γιαγκόπουλο και τον Παπαδόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Above The Rim δεν μπόρεσαν να αντέξουν το γρήγορο παιχνίδι των αντιπάλων τους καθώς είχαν πολλές απουσίες και η κόπωση έκανε την εμφάνιση της στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 89-29.

Οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν στην τέταρτη περίοδο προσφέροντας όμορφο θέαμα στους παρευρισκόμενους. Οι Above The Rim βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Κατάκη, ο οποίος ήταν ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του, όμως οι Poseidonio Warriors με πλουραλισμό στην επίθεση κράτησαν την διαφορά που έχτισαν σε όλο το παιχνίδι και πήραν την νίκη με το τελικό 110-42.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Στέλιος Ζελενίτσας με 19 πόντους 10 ριμπάουντ και 9 ασσίστ.

Για τους Above The Rim ξεχώρισε ο Μιλτιάδης Ιωαννίδης με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Poseidonio Warriors: Δημητρίου 22, Βενιαμήν 12, Γιαννάκης 10, Παπαχρήστος 12(2), Σκόνδρας 11(1), Γιαγκόπουλος 11(3), Παπαδόπουλος 13(1), Ζαλενίτσας 19(5).

Above The Rim: Κουρόγλου 4, Κουτσιβίτης 4, Κατάκης 8, Ιωαννίδης 19(6), Σεφερτζής 7(1).

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Στέλιου Ζελενίτσα.