04/12/2023
Antilalos BC 21 20 23 20 - 84 -
Milwaukee Sucks 14 5 30 10 - 59 -

Με μπροστάρη τον Θεοδώρου!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Elite League, ο Antilalos ηταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και κατέκτησε δίκαια ακόμη μια νίκη με σκορ 84-59!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι με τον Θεοδώρου να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και να συνδέεται τρεις φορές έξω απ’ τη γραμμή των 6.75, αλλά και τον Ζαμπέτα να τον ακολουθεί σε απόδοση έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 21–14. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Κοσμίδης αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 3 πόντους.

Στη συνέχεια οι «ροσονέρι» ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση στο παιχνίδι τους στις δύο πλευρές του γηπέδου, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, περιόρισαν τον αντίπαλο στους πέντε πόντους και με τους Γιαννακόπουλο και Mercevicious να ηγούνται των προσπαθειών τους, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα έχοντας διαφορά είκοσι δυο πόντων με σκορ 41-19.

Στην τρίτη περίοδος αποτέλεσε την μοναδική στην οποία υπερίσχυαν οι φιλοξενούμενοι, καθώς κέρδισαν με το επιμέρους 23–30. Οι Sucks παρουσίασαν στο παρκέ του Athens Sports Hall ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών δυνατοτήτων που διαθέτουν σαν ομάδα, ενώ από την άλλη πλευρά ο Antilalos πραγματοποίησε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια στο αμυντικό κομμάτι. Ο Οικονόμου τελείωσε αυτό το διάστημα με 9 πόντους ενεργητικό του, ενώ 12 είχε ο εκπληκτικός Θεοδώρου. Η περίοδος έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 64-49.

Στη τελευταία περίοδο ο Antilalos περιόρισε τους Sucks στους δέκα πόντους, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη νίκη με σκορ 84-59!

Betsson MVP ο Viktoras Mercevicious με 19 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Οικονόμου είχε 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 19/46 δίποντα, 14/37 τρίποντα, 4/11 βολές, 57 ριμπάουντ, 31 ασίστ, 4 κλεψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/47 δίποντα, 8/36 τρίποντα, 5/9 βολές, 50 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη.

Antilalos(Ζαμπέτας): Κουλούρης 10, Μάινας 3, Καραγιάννης 4, Ζαμπέτας 11 Γιαννακόπουλος 9, Γκολές 5, Θεοδώρου 23 Marcevicius 19.

Milwaukee Sucks(Κυριτσόπουλος): Κοσμίδης 9, Μαυροειδής 8, Γανέλλης 5, Οικονόμου 18, Κυριτσόπουλος, Χατζής 11, Καζάς 8.

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό βράδυ του Θεοδώρου έξω από τη γραμμή των 6.75!