21/02/2023
Old Firm BC 13 11 10 14 - 48 -
Beer Team 16 15 7 9 - 47 -

Μοιραίος ο Μαυράκης στην νίκη της Old Firm!

Το βράδυ της Τρίτης 22 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena, σε ένα ισορροπημένο αλλά συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο ο Μ.Μαυράκης αστοχούσε εξ επαφής στην τελευταία επίθεση του αγώνα, με αποτέλεσμα η βολή του Ανδρέα Μουγκαράκη στα 2.5 δευτερόλεπτα να χαρίσει την νίκη στην Old Firm!

Ορεξάτες μπήκαν οι δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, σκόραραν εναλλάξ με την ελαφρώς καλύτερη Beer Team να κρατάει το προβάδισμα με 13 – 16. Οι φιλοξενούμενοι χτυπούσαν κυρίως στο transition με τον Θεοδοσόπουλο να ξεχωρίζει με 6 πόντους και τον Γρατσία να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, ενώ για τους ερυθρόλευκους που εκτελούσαν κυρίως από την περιφέρεια, δύο τρίποντα πέτυχε ο Ντραγκότι και ένα ο Κανελλόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πάλευαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Καλαμπάκο που πέτυχε τους 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του, αλλά οι φιλοξενούμενοι παρότι επιδόθηκαν σε πολλά άστοχα τρίποντα, έβαλαν δύο με Γρατσία-Μ.Μαυράκη και με βοήθειες από Μήτση, Θεοδοσόπουλο και Κρεκούκη, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 24 – 31.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν και το πιο φτωχό της αναμέτρησης με την Firm να καταφέρνει προς στιγμήν να προσπεράσει με 4 πόντους του Τρωγάδα και τρίποντα από Κανελλόπουλο – Ντραγκότι, αλλά την Beer Team παρά την χαμηλή συγκομιδή της, να καταφέρνει με καλάθια από Κρεκούκη-Θεοδοσόπουλο και τρίποντο του Α.Μαυράκη στην λήξη, να κρατάει το + 4.

Η Beer Team ξεκίνησε καλύτερα στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού και κρατούσε προβάδισμα με τρίποντο του Α.Μαυράκη και καλάθι του Θεοδοσόπουλου, αλλά η Firm με αντεπίθεση διάρκειας και τον Καλαμπάκο να παίρνει την κατάσταση πάνω του με 10 πόντους, προηγήθηκε 47 – 44 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Ο γνωστός άγνωστος Ανδρέας Μαυράκης με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια, ο Μουγκαράκης ευστόχησε σε μία βολή, δυόμιση δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και ο Μάριος Μαυράκης αστόχησε εξ επαφής στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, με τους ερυθρόλευκους να πανηγυρίζουν την νίκη και τον Ζαραφωνίτη να αποχωρεί θριαμβευτής από τον πάγκο της ομάδας του.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ευστάθιος Καλαμπάκος με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Θεοδοσόπουλος με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η Old Firm είχε 10 / 34 δίποντα, 6 / 26 τρίποντα, 10 / 17 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Η Beer Team είχε 13 / 35 δίποντα, 6 / 35 τρίποντα, 3 / 7 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Old Firm(Ζαραφωνιτης): Ανδρεάδης 5, Καλαμπάκος 19, Κανελλόπουλος 6, Κούτσικος, Μακρής, Μουγκαράκης 2, Ντραγκότι 12, Τρωγάδας 4.

Beer Team(Μαυράκης): Γρατσίας 9, Θεοδοσόπουλος 12(9ρ.), Κρεκούκης 5, Λαγουτάρης 2(7ρ.), Μήτσης 3(7ρ.), Α.Μαυράκης 12, Μ.Μαυράκης 3, Παπαδόπουλος 1(9ρ.), Τζατζαράκης.

Τι μας άρεσε: Η διακύμανση του σκορ και η αγωνία που μας κράτησαν οι δυο ομάδες μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.