30/05/2022
Lasson BC 17 14 19 17 - 67 -
Basket Case 7 11 13 23 - 54 -

Μόνη πρώτη η Αρκούδα !

Απόγευμα Σαββάτου στο Basketaki Arena η Lasson επικράτησε της Basket Case με 67-54 για την 2η αγωνιστική του όγδοου ομίλου της Summer Development 2 League. Με τον καλύτερο τρόπο γιόρτασε η αρκούδα τα γενέθλια του Φώτη Καραμπά, αφού η Lasson ανέβηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τους μετέπειτα νικητές με 17 πόντους στην πρώτη περίοδο και πέντε διαφορετικούς σκόρερ. Καραμπάς (7π.), Τσουμπαρόπουλος (3π.), Ντίσιος (3π.), Σκαρμέας (2π.) και Κρητικός (2π.) προσέφεραν επιθετικές λύσεις. Στην άλλη πλευρά, η Basket Case άργησε λίγο να βρει τα πατήματά της και σκόραρε με τους Ταγκούλη (2π.), Καλοκαιρινό (2π.) και Χέλμη (2π.). Σκορ δεκαλέπτου, 17-7.

Πιο ισορροπημένο το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με την Lasson ωστόσο να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμα. Νικηταίδης (5π. με 1 τρίπ.) και Σκαρμέας (4π.) ξεχώρισαν επιθετικά για την Lasson, ενώ οι Μπάκας (6π.) και Ταγκούλης (4π.) έδωσαν τις απαντήσεις από πλευράς φιλοξενούμενων. Σκορ ημιχρόνου, 31-18.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Καραμπά απλοποίησε ακόμη περισσότερο την υπόθεση νίκη ανεβάζοντας το δείκτη της διαφορά κοντά στο +20. Ο Κοντονάτσιος (9π.) ήταν εξαιρετικός σε αυτό το χρονικό σημείο, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Ταγκούλης με 4 πόντους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-31.