23/10/2022
La Bola De Papel 16 10 22 15 - 63 -
Los Lampriniers 10 9 6 16 - 41 -

Μόνη πρώτη η La Bola De Papel!

Απόγευμα Κυριακής στο Athens Sports Hall η La Bola de Papel επικράτησε των Los Lampriniers με 63-41για την πέμπτη αγωνιστική της Development League, σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από αρκετές εντάσεις, αποβολές και διαπληκτισμούς. Η ομάδα του Μαρινάκη έφτασε τις 4 νίκες σε ισάριθμα ματς και πλέον βρίσκεται στην μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με τρομερή πολυφωνία και σκορ από 7 διαφορετικούς παίκτες η La Bola πραγματοποίησε καλύτερη εκκίνηση στο ματς. Οι Lampriniers, ωστόσο, βρήκαν κι εκείνοι από νωρίς τα πατήματά τους και χάρη στους Ευγενεία (5π.), Γκαραγκάνη (3π.) και Αντωνόπουλο (2π.) παρέμειναν σε κοντινή απόσταση από τους αντιπάλους τους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-10.

Ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-9 και τους γηπεδούχους να παραμένουν σε θέση οδηγού. Σωτηρόπουλος (5π.), Φλώρος (3π.) και Γκιουλμπαξιώτης (2π.) σκόραραν για τη La Bola de Papel. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν εκ νέου ανταγωνιστικοί με τους Βαμβακά, Ευγενεία, Γκαραγκάνη και Γρύλλη να μετρούν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ ημιχρόνου, 26-19.

Μετά την ανάπαυλα η La Bola ήταν καταιγιστική. Με επιμέρους σερί 22-6 και τους Βιδάλη (9π.), Φλώρο (4π.) και Σωτηρόπουλο (4π.) να ξεχωρίζουν, οι γηπεδούχοι ανέβασαν το δείκτη της διαφορά στο +20 και έβαλαν πρόωρο τέλος στο ματς. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Los Lampriniers, αφού μονάχα οι Γρύλλης (4π.) και Ευγενείας (2π.) κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-25.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν. Γκιουλμπαξιώτης (4π.) και Σωτηρόπουλος (5π.) ηγήθηκαν της επίθεσης της La Bola, ενώ οι Lampriniers απάντησαν με Γκαραγκάνη (6π.) και Ευγενεία (6π.).

Στο τέλος του αγώνα, η La Bola είχε 24/53 δίποντα, 3/19 τρίποντα και 6/17 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχε 15 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Los Lampriniers είχαν 13/45 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 9/21 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 22 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τσουκάλης με 4 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Από του Los Lampriniers ξεχώρισε ο Ανδρέας Γρύλλης με 7 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και είχε 3 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

La Bola de Papel (Αβούρης) : Βιδάλης 13 (5 ασί.), Γκιουλμπαξιώτης 8 (5ρ.), Μαρινάκης, Οικονόμου 7 (3 ασί.), Σωτηρόπουλος 16 (5 ασί.), Τζαναβάρας 2, Τσουκάλης Π. 4 (9ρ.), Φλώρος 13 (12ρ.).

Los Lampriniers (Γρύλλης) : Αντωνόπουλος 3, Βαμβακάς 2, Βασιλάκης 3 (1), Γκαραγκάνης 11 (1), Γρύλλης 7 (17ρ.), Ευγενείας 15 (8ρ.), Ρίζος.

Τι μας άρεσε : Η απόφαση των Lampriniers να συνεχίσουν τον αγώνα.