09/03/2022
TECHbuddy - - - - - 52 -
Footballistas - - - - - 50 -

Μόνη στη κορυφή η TECHbuddy.

1 τρομερό παιχνίδι για λογαριασμό της Master League έλαβε μέρος το βράδυ της Τετάρτης στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα. Πιο συγκεκριμένα, η TechBuddy αναμετρήθηκε με τους Footballistas. Το παιχνίδι ήταν κοντινό και σκληρό με τους Footballistas να είναι μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Με οδηγό τον πρόεδρο της όμως, η TechBuddy σημείωσε την ανατροπή και κέρδισε με σκορ 52-50!

Ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα (13-14). Μια διαφορά 1 πόντου, δημιούργησαν οι «ποδοσφαιριστές» που ήταν λίγο καλύτεροι. 5 πόντους πέτυχε ο Γιαννακόπουλος και από 2 καλάθια είχαν Μπαλτάς και Βαλέρης για την TechBuddy. 6 πόντους με 2 σερί τρίποντα είχε ο Λίτης για τους φιλοξενούμενους.

Στο +5 έφτασαν οι Footballistas στην 2η περίοδο του αγώνα. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε με 4 πόντους ο Αγουρίδη με τον Λουμπαρδέα να παίζει εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση (3 πόντοι). Η Tech δεν είχε απάντηση στην σκληρή άμυνα των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να μείνει λίγο πίσω στο σκορ. 11-15 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στην 3η περίοδο η Tech ξύπνησε. Πάτησε το πόδι στο γκάζι και έκανε το -5 ( είχε φτάσει σε -10) +8. Σε αυτό πρωταγωνιστικό ρόλο είχε όλη η ομάδα που έδωσε τα μέγιστα σε άμυνα και επίθεση. 4 πόντους πέτυχε ο Παπαδημητρόπουλος ενώ 3 είχε ο Αμπατζής. 3 πόντους είχε ο Αγουρίδης για τους Footballistas. 20-7 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στην 4η περίοδο οι γεμάτοι ελλείψεις Footballistas προσπάθησαν. Έφτασαν κοντά, αλλά εν τελεί δεν κατάφεραν να σημειώσουν μια μεγάλη νίκη. Το ροζ πήγε δικαίως στην πληρέστερη TechBuddy με σκορ 52-50. 3 πόντους είχε ο Γιαννακόπουλος. 6 πόντους είχε ο Λουμπαρδέας και στο τρίποντο-νίκη αστόχησε ο Λίτης για τους «ποδοσφαιριστές»!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιάννης Βαλέρης με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ (2-1), 1 ασίστ και 3 κλεψίματα σε μόλις 11:24 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Λουμπαρδέας με 13 πόντους, 15 ριμπάουντ (7-8), 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη σε 33:18 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 20/60 σουτ (33%), 3/16 τρίποντα (18,8%), 9/19 βολές (47,4%), 47 ριμπάουντ (13-34), 3 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 20 λάθη. Οι Footballistas είχαν 17/66 σουτ (25,8%), 4/33 τρίποντα (12,1%), 12/26 βολές (46,2%), 44 ριμπάουντ (14-30), 9 ασίστ, 16 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη.

TechBuddy(Βαλέρης): Παπαδημητρόπουλος 5, Βαλέρης 8, Γιαννακόπουλος 13, Μπόχαλης, Σουλιώτης, Γεωργιόπουλος 2 (7 ριμπ), Μπαλτάς 6, Αμπατζής 5, Χύτας 5, Μενεγής 4, Κωνσταντόπουλος 4 (9 ριμπ).

Footballistas(Ρουμελιώτης): Σιδέρης 9 (7 ριμπ), Μαρκόπουλος 3, Παναγόπουλος 5, Βουρλούμης 4, Λίτης 9 (8 ριμπ), Λουμπαρδέας 13 (15 ριμπ), Αγουρίδης 7.

Τι μας άρεσε: Το σκληρό παιχνίδι και οι αντοχές και των 2 ομάδων!