26/11/2023
Leontario BC 12 14 17 20 - 63 -
Draft Fathers 15 12 21 19 - 67 -

Μόνο ανηφόρα για τους Draft Fathers!

Οι Draft Fathers μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και πήραν κεφάλι στο σκορ από την αρχή, με εξαιρετικό Βλαχοθανάση με 8 πόντους και Σκληράκη – Λαρεντζάκη να προσφέρουν 4 και 3 πόντους αντίστοιχα και παρά την πίεση που άσκησε το Leontario με το δίδυμο Τσιαντή και Λάππα να βάζουν από 4 πόντους, κρατούσαν το προβάδισμα με 12 – 15.

Η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακριβώς η ίδια, με το Leontario αυτή τη φορά να είναι ελαφρώς καλύτερο και να πλησιάζει στον πόντο. O Καραχάλιος(7) ήταν η αιχμή του δόρατος για τους γηπεδούχους, με τον Βόσικα να δίνει βοήθειες με 4, ενώ για την ομάδα του Παππά ξεχώρισε ο Λαρεντζάκης με δύο τρίποντα, με τον Βλαχοθανάση με 4 πόντους να κερδίζει μάχες στο ζωγραφιστό, για το 26 – 27 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, το Λεοντάριο με υπομονή στην επίθεση και όμορφο passing game προσπαθούσε να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού, όμως οι Fathers επέβαλαν τον γρήγορο ρυθμό τους και με τον Σκληράκη να σέρνει τον χορό και τον Λαρεντζάκη να πυροβολάει από παντού με 10 πόντους, ξέφυγαν 43 – 48.Τσιαντής με 7 και Καραχάλιος με 5 τα πρώτα βιολιά για τους γηπεδούχους.

Μια ζωή κράτησε το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι και το ματς να κρίνεται στην ρουλέτα των βολών. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις να γυρίσουν υπέρ τους την κατάσταση και είχαν για κορυφαίους τους Βόσικα και Καραχάλιο με 8 πόντους αμφότερους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Fathers δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα και με τον Σκληράκη να παίρνει την μπαγκέτα με 7 πόντους και τους Βλαχοθανάση – Γεωργούλη να προσφέρουν από 5, άντεξαν στην αντεπίθεση και πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 63 – 67.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 19 πόντους, 21 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Τσιαντής με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Το Leontario είχε 20/44 δίποντα, 4/31 τρίποντα, 11/21 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 19 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Οι Draft Fathers είχαν 16/41 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 14/22 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Βλάχος έξι, Βόσικας 17, Καραχάλιος 19, Κορωνάκης 2, Κωνσταντιδέλης , Λάππας 6(7ρ.), Τσιαντής 11(14ρ.), Χατζησπύρου 2.

Draft Fathers(Παππάς): Βλαχοθανάσης 19(21ρ.), Γεωργούλης 7, Κουρεμένος 4, Λαρεντζάκης 20, Λαυκίδης 2(9ρ.), Ράπτης, Σκληράκης 15.

Τι μας άρεσε: Το άψογο κλίμα μεταξύ των παικτών, παρά τις δυνατές μονομαχίες και το ντέρμπι που κράτησε μέχρι τέλους.