09/11/2019
Γιουγκοπιάστηκα 18 16 10 22 - 66 -
ThunderDogs 10 17 11 26 - 64 -

«Μόνο Γιούγκο από… Νοέμβρη»!

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στον τρίτο όμιλο της Master League πήρε το βράδυ της Πέμπτης στον Κολωνό η Γιουγκοπιάστηκα, καθώς  παρά τις τάσεις αυτοκτονίας που είχε, επικράτησε δίκαια των ThunderDogs με 66-64 για την δεύτερη αγωνιστική και έτσι αμφότερες οι δύο ομάδες πήγαν στο 1-1 ρεκόρ.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης για την Γιουγκοπιάστηκα, καθώς με προσωπικό show του Ανδρεάδη με 9 πόντους και βοήθειες των Τσάνταλη – Νικολαΐδη, προηγήθηκε με 18-10 στο πρώτο δεκάλεπτο. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Θάνος Παπαγεωργίου, Δημακαρέας, Φιφής, Παντελεάκης και Σεφέρης.

Στην δεύτερη περίοδο η περιφέρεια των ThunderDogs πήρε μπρος και με δύο τρίποντα του Θάνου Παπαγεωργίου και ένα του Πρισιμιτζάκη, προσπέρασαν με 22-24 στα μέσα του δεκαλέπτου. Ωστόσο, οι παλιοσειρές των γηπεδούχων, οι Τσάνταλης (7π), Κοέν (4π) και Πουριέζης με buzzer beater στο τέλος του πρώτου μέρους, έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση και έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με αέρα 7 πόντων, 34-27!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Γιούγκο έχτισε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά 10 πόντων, 40-30, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 44-38, χάρη σε τριποντάκι του PG και δίποντα των Κοέν, Τσάνταλη και Πατάγια. Τα “Σκυλιά” κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Θάνος Παπαγεωργίου και Σεφέρης με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 44-38!

Αν και βρέθηκαν για ακόμη μια φορά στο -10, 56-46, 4:00 για το φινάλε, οι ThunderDogs έβαλαν φωτιά στο ματς, αφού με 10 πόντους του Δημακαρέα, 6 του Πρισιμιτζάκη και τρίποντο του Πίνα, ισοφάρισαν σε 61-61, 19’’ για τη λήξη. Ωστόσο, οι «Γιουγκοπιασμένοι» φάνηκαν ψύχραιμοι στο πιο κρίσιμο σημείο και με τους Ψαρρό (7π), PG (5π), Ανδρεάδη (4π) και Νικολαΐδη (3π) να φωνάζουν «παρών», έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 66-64!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/28 βολές, 19/49 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/25 βολές, 15/39 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Μάζεψαν  40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 2 μπλοκ και 12 λάθη.

Mvp για την Γιουγκοπιάστηκα ο Τσάνταλης με 13 πόντους, έχοντας 3/6 βολές και 5/10 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των ThunderDogs ο Δημακαρέας με 14 πόντους (double – double), έχοντας 6/7 βολές, 4/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσαν 2 ασίστ και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Γιουγκοπιάστηκα (Πουριέζης): Πατάγιας 3, Πουριέζης 3 (1), PG 8 (1), Τσάνταλης 13, Κύρκος 2, Κωσταρίδης, Νικολαΐδης 6, Ανδρεάδης 13 (1), Ψαρρός 12 (1), Κοέν 6

ThunderDogs (Παπαγεωργίου Θ.): Παντελεάκης 5, Σεφέρης 8, Φιφής 2, Παπαγεωργίου Θ. 16 (4), Μανίκας, Δημακαρέας 14, Πίνας 5 (1), Πρισιμιτζάκης 10 (2), Αλεβίζος

Τι μας άρεσε: Το μεγάλο come back των ThunderDogs στα τελευταία λεπτά, αλλά και η ψυχραιμία της Γιούγκο σε εκείνο το σημείο!