19/05/2024
House of Buckets 6 17 18 16 - 57 -
Red Goats 5 2 4 8 - 19 -

Μόνο κουβά δεν πήγαν οι House of buckets!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του ματς, με τους House of Buckets να βρίσκουν λύσεις από κοντά με τον Κούρκουλο και τον Τσιγαρίδα και τους Red Goats να απαντούν με τέσσερις προσωπικούς πόντους του Τσιαντή. Ο Γιακουμής έβαλε μια στις δύο βολές για τους ερυθρόλευκους και μείωσε τη διαφορά, ωστόσο το καλάθι του Dunga καθόρισε το σκορ της πρώτης περιόδου, 6-5.

Με ένα 8-2 σερί και τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά, 17-7. Οι Red Goats τα βρήκαν σκούρα στο μπροστά μέρος του γηπέδου, συνδέθηκαν μόνο δια χειρός Τσιαντή και βρέθηκαν πίσω στο φινάλε του ημιχρόνου, 23-7.

Στους ίδιους ρυθμούς συνέχισαν και στο δεύτερο μέρος οι House of Buckets, οι οποίοι τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο και έχοντας καλή επιθετική πολυφωνία, έχτισαν μαξιλαράκι ασφαλείας 20 πόντων. Για τους ερυθρόλευκους, Μπουλιαρίτης και Φλουσκούνης ανέλαβαν το βάρος της επίθεσης, παρόλα αυτά η εικόνα του ματς παρέμεινε παρεμφερής. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 41-11.

Ο Κούρκουλος άνοιξε το σκορ της τελευταίας περιόδου για τους μπλε, δίνοντας έτσι παράδειγμα στον Φουντουλάκη ο οποίος συνέχισε με ένα τριποντάκι. Ο Μπουλιαρίτης τράβηξε και πάλι το κουπί στην επίθεση από πλευράς γηπεδούχων, ο Τσιαντής και ο Βασιλάκης προσέθεσαν δυο πόντους στο κασέ τους, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να στερήσει από τους House of Buckets τη δεύτερη τους νίκη στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα!

Betsson MVP για τους House of Buckets αναδείχτηκε ο Σωτήρης Τσιγαρίδας με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασιστ και 5 κλεψίματα, ενώ από τους Red Goats ξεχώρισε ο Νικόλας Βασιλάκης με 2 πόντους, 6 ριμπάουντ και τάπα.

House of Buckets (Τσιγαρίδας): Dunga 13, Βολάνης 11, Κούρκουλος 10, Ομηρόλης 4, Τσιγαρίδας 9, Φουντουλάκης 6, Φωτόπουλος 4.

Red Goats (Γιακουμής): Βασιλάκης 2, Γιακουμής 1, Γκιόκας, Γκολιανόπουλος, Μπουλιαρίτης 6, Τσιαντής 8, Φλουσκούνης 2, Φραγκούλης.

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα της αναμέτρησης!