19/06/2024
Cartel BC 7 5 22 8 - 36 -
Sintrim Team 29 7 20 14 - 70 -

Μόνο μπροστά η Sintrim Team!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μια εντυπωσιακή εμφάνιση από τους Sintrim, οι οποίοι επέδειξαν εξαιρετική αμυντική και επιθετική ικανότητα από το πρώτο λεπτό. Οι Τουρόγλου και Αποστολίδης ανέλαβαν ηγετικό ρόλο, με τον Τουρόγλου να σκοράρει ασταμάτητα και τον Αποστολίδη να ελέγχει το παιχνίδι με την εξαιρετική του πάσα. Οι Cartel, με τον Βαλιάση και τον Καλογιαννίδη, βρέθηκαν σε δύσκολη θέση, αδυνατώντας να ανταπεξέλθουν στην πίεση. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το εντυπωσιακό σκορ 7-29 υπέρ των Sintrim, θέτοντας τον τόνο για τη συνέχεια του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Sintrim συνέχισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, διατηρώντας την κυριαρχία τους στο παιχνίδι. Ο Τουρόγλου παρέμεινε ασταμάτητος στην επίθεση, ενώ ο Αποστολίδης συνέχισε να κατευθύνει το παιχνίδι με ακρίβεια. Η άμυνα των Cartel δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στην πίεση και το επιθετικό παιχνίδι τους ήταν αναποτελεσματικό. Παρά τις προσπάθειες των Βαλιάση και Καλογιαννίδη, οι Cartel κατάφεραν να προσθέσουν μόλις πέντε πόντους στο ενεργητικό τους. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 12-36, δείχνοντας την απόλυτη υπεροχή των Sintrim.

Το τρίτο δεκάλεπτο είδε τους Cartel να προσπαθούν να αντιδράσουν και να μειώσουν τη διαφορά. Ο Βαλιάσης ανέβασε την απόδοσή του, σημειώνοντας σημαντικούς πόντους, ενώ ο Καλογιαννίδης συνέβαλε με δυναμικές προσπάθειες στην άμυνα και την επίθεση. Οι Sintrim, αν και χαλάρωσαν ελαφρώς την πίεση τους, συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο του παιχνιδιού χάρη στις σταθερές εμφανίσεις των Τουρόγλου και Αποστολίδη. Το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε σε 34-56, με τους Cartel να δείχνουν σημάδια ζωής αλλά να έχουν ακόμα μεγάλο δρόμο μπροστά τους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Sintrim επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με αποφασιστικότητα. Η άμυνα των Sintrim ήταν αδιαπέραστη, ενώ ο Τουρόγλου και ο Αποστολίδης συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με τις επιθετικές τους ικανότητες. Οι Cartel, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Βαλιάση και Καλογιαννίδη, δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση, σημειώνοντας μόλις δύο πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το τελικό σκορ 36-70 υπέρ των Sintrim.

MVP αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τουρόγλου ο οποίος πέτυχε 20 πόντους και πήρε 5 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Cartel είναι ο Δημήτρης Βαλιάσης ο οποίος έβαλε 13 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Cartel BC: Σταματιάδης 2 , Καραντάκης 3 (1) , Χορόζογλου , Βαλιάσης 13 (3) , Δαλπάς 7 , Τενώκης , Ζωγράφος 2 , Γεωργιάδης 2 , Καλογιαννίδης 7 (1)

Sintrim Team: Λιβέρης Χ. 4 , Λιβέρης Α. , Τουρόγλου 20 (6) , Σαλαβάτης 8 , Τσιότρας 6 , Πεφτιτσέλης Α. , Πεφτιτσέλης Γ. 5 (1) , Μουτσουδης 4 (1) , Αγάθος 8 , Τσολάκης 6 , Αποστολίδης 9 (1)