20/11/2023
Trelakers 12 8 4 11 - 35 -
Flint Tropics 12 21 15 21 - 69 -

Μόνο ντέρμπι δεν ήταν!

Ντέρμπι περιμέναμε και ντέρμπι δεν είδαμε το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena. Οι Flint Tropics έβγαλαν πολλή ενέργεια, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και βρίσκοντας ρυθμό από νωρίς στην επίθεση, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν απέναντι στους Trelakers με το ευρύ 35 –69, κάνοντας παράλληλα την έκτη διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο, με τις ομάδες να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο και το σκορ να μένει στην απόλυτη ισορροπία(12-12). Ο Σ. Γκατζηρούλης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Tropics με 8 από τους 12 πόντους ομάδας του, ενώ για τους Trelakers ξεχώρισε το δίδυμο Τσουκνίδη και Γκορίτσα που πέτυχαν από 4.

Οι Tropics ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς δέχτηκαν μόλις 8 πόντους, ενώ βρήκαν γρήγορα ρυθμό στην επίθεση και έχτισαν διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση με τους Αφούς Γκατζηρούλη να ξεχωρίζουν(Σεραφείμ 5 - Βασίλης 4), ενώ για τους Trelakers που απειλούσαν μόνο από μακριά, από ένα τρίποντο πέτυχαν Λαλιώτης και Σγούρος, για το 20-33.

Το ποτάμι δε γυρνούσε πίσω και οι Flint Tropics έκαναν περίπατο στην τρίτη περίοδο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 24 πόντους. Β.Γκατζηρούλης – Χατζηνάκης με 4 και Καραντζής με τρίποντο , πρωταγωνίστησαν στην επίθεση των προπορευόμενων, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των γηπεδούχων, ο Αλεξόπουλος πέτυχε ένα τρίποντο.

Δεν είδαμε κάτι διαφορετικό στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πλησιάσουν με πρώτο βιολί τον Γκορίτσα με 6 πόντους και τους Tropics που δεν ξεκόλλησαν στιγμή το πόδι από το γκάζι, με μπροστάρη τον Τζανέτη να χτυπάει στο ανοιχτό γήπεδο με 9 πόντους και τους Β.Γκατζηρούλη και Καραντζή να ακολουθούν με 4 έκαστος, να διαμορφώνουν το τελικό 35-69!

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Σεραφείμ Γκατζηρούλης με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Τσουκνίδης με 6 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Trelakers είχαν 9 / 41 δίποντα, 3 / 18 τρίποντα, 8 / 9 βολές, κατέβασαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Tropics είχαν 25 / 47 δίποντα, 3 / 14 τρίποντα, 10 / 21 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Trelakers(Λαλιώτης): Αλεξόπουλος 5, Γκορίτσας 11, Γώγος, Λαλιώτης 5, Σαπέρας 3(7ρ.), Σγούρος 5, Τσουκνίδης 6.

Flint Tropics(Σ.Γκατζηρούλης): Β. Γκατζηρούλης 11, Σ. Γκατζηρούλης 17(10ρ.), Γράσσος 2, Ευθυμιόπουλος 6, Καραντζής 7, Λουκάκης, Σκαμαντζούρας 2(10ρ.), Τζανέτης 16(7ρ.), Τσέκερης, Χατζηνάκης 8.

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι των νικητών στο ανοιχτό γήπεδο.