17/12/2022
Pink Flamingos 15 12 8 8 - 43 -
Powerpuff Boys 10 11 12 8 - 41 -

Μόνο Pink από τα παλιά!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες οι Pink Flamingos, καθώς για την 12η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League κέρδισαν τους μαχητικούς Powerpuff Boys με 43-41 στο κλειστό του Περιστερίου, με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Ζαχαρόπουλο!

Με έναν Χάρη Ζαχαρόπουλο να ξεκινάει καυτός το παιχνίδι με 10 πόντους και τους Αντωνόπουλο - Τουρή να τον ακολουθούν, οι Pink Flamingos προηγήθηκαν με 11-2 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Παππά και άλλους τόσους του Μανώλη, μείωσαν στους 5, 15-10!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 πόντους του Κορρέ, 3 του Αντωνόπουλου και 3 του Ζαχαρόπουλου, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 27-21. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Powerpuff Boys, με τον Σταμπουλτζίδη να εκτελεί δύο φορές από την περιφέρεια και τον Σαμοΐλη να συνδράμει 3 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πράσινοι έσφιξαν την άμυνά τους και με δύο νέα τρίποντα του Σταμπουλτζίδη και 4 πόντους του Μανώλη, πλησίασαν μετά από ώρα στο καλάθι, 35-33. Τους ροζ κράτησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Κορρές, Ζαχαρόπουλος και Τουρής. Σκορ τρίτης περιόδου 35-33!

Με 4 πόντους του Διάκου και 4 του Μανώλη, οι Powerpuff Boys προσπέρασαν με 35-39, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του ντέρμπι οι Pink Flamingos ήταν ανώτεροι και με 4 πόντους του Κορρέ και καλάθι του Ζαχαρόπουλου στα 4", έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 43-41!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/13 βολές, 15/36 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/7 βολές, 12/38 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Pink Flamingos ο Ζαχαρόπουλος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 5/8 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Powerpuff Boys ο Σταμπουλτζίδης με 12 πόντους, έχοντας 0/3 δίποντα και 4/8 τρίποντα, ενώ πήρε 8 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη.

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος): Τασσόπουλος, Αντωνόπουλος 6, Ζαχαρόπουλος 17 (2), Μπουράνης 2, Γεωργακόπουλος, Λαμπρινός, Τουρής 6, Κορρές 12

Powerpuff Boys (Ραουάτ): Σταμπουλτζίδης 12 (4), Καστρίσιος, Διάκου 4 (1), Μανώλης 14, Παππάς 4, Σαμοΐλης 5

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που κράτησε για 40 λεπτά!