43
Aballiers 20 19 13 24 - 76 -
Aces 7 10 13 13 - 43 -

Μόνο ψηλότερα κοιτάζουν οι Aballiers !

Απόγευμα Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου οι Aballiers ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των Aces με 76-43, έφτασαν τις 10 νίκες στον τρίτο όμιλο της Development League και έχουν εδραιωθεί πλέον στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Οι Aces από την άλλη, είχαν κάποια καλά διαστήματα, όμως δεν κατάφεραν να φανούν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και υποχώρησαν στο 5-7. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Οι Aballiers επιβεβαίωσαν από νωρίς τον τίτλο του φαβορί, χτίζοντας γρήγορα γρήγορα διψήφια διαφορά και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Γραμματικό (9π.) και Σ. Θάνο (8π.). Από πλευράς Aces οι Μπατζάκας (3π.), Γ. Κοντακιώτης (2π.) και Θεοφάνης (2π.) προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα τους σε λογική απόσταση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 20-7.

Παρόμοιο το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου με του επιμέρους σκορ να γράφει 19-10 και τους μετέπειτα νικητές να ελέγχουν απόλυτα το ματς. Το δίδυμο Σ. Θάνος (9π.) – Γραμματικός (8π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ την ίδια ώρα οι Aces έβρισκαν στήριγμα στις επιθετικές ενέργειες των Ευμορφόπουλου (5π.) και Θεοφάνη (5π.). Σκορ ημιχρόνου, 39-17.

Ισορροπημένο ήταν το ματς μετά την ανάπαυλα, με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-13 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Το μαρκάρισμα του Γραμματικού (7π.) παρέμεινε άλυτος γρίφος  για τους Aces που σκόραραν με μεγαλύτερη συνέπεια (από ότι στο πρώτο ημίχρονο), χάρη στους Μπατζάκα (5π.), Γ. Κοντακιώτη (4π.) και Λαντζάκη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-30.

Με τη διαφορά στους 22 πόντους το τελευταίο δεκάλεπτο έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι δύο ομάδες χαλάρωσαν αισθητά στην άμυνα, βρήκαν ρυθμό επιθετικά φτάνοντας στο τελικό 76-43.

Στο τέλος του αγώνα, οι Aballiers είχαν 23/41 δίποντα, 9/26 τρίποντα και 3/10 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 5 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Aces είχαν 14/42 δίποντα, 2/21 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανέστης Γραμματικός με 30 πόντους και double-double, έχοντας 11/17 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Ευμορφόπουλος με 7 πόντους, έχοντας 3/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ.

Aballiers (Παγάνος) : Βερνίκος, Γραμματικός 30 (2), Θάνος Σ. 21 (5), Θάνος Ν. 2, Λιακόπουλος 2, Μανώλης 2, Παγάνος 4, Παγάνος 8 (1), Τσαμπαλής 9 (1).

Aces (Κοντακιώτης) : Ευμορφόπουλος 7, Θεοφάνης 8 (1), Κοντακιώτης Ν. 3 (1), Κοντακιώτης Γ. 10, Λαντζάκης 2, Μπατζάκας 10.

Τι μας άρεσε : Κάποιες θεαματικές φάσεις των νικητών.