19/01/2023
Φαβορί-τες BC 12 12 23 13 - 60 -
Fioretsina Salonica 11 24 26 13 - 74 -

Μόνοι πρώτοι οι Fioretsina Salonica!

Η πρώτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από τις μάχες των παικτών των δύο ομάδων για να πάρουν το προβάδισμα στον αγώνα. Οι Φαβορί-τες BC με τα δύσκολα καλάθια του Δημάση πέρασαν μπροστά, όμως οι Fioretsina BC δεν άργησαν να απαντήσουν με τον Δοξάκη και τον Χατζηλιάδη να μειώνουν την διαφορά διαμορφώνοντας το 12-11.

Στη δεύτερη περίοδο οι Fioretsina Salonica πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω της. Με βελτιωμένη άμυνα και τον Μιλκούδη με τον Τετράδη να συνεργάζονται άψογα κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τον τρελό ρυθμό των αντιπάλων του παρά τα καλάθια του Κεσίσογλου, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τους βρεί πίσω στο σκορ με 24-35.

Στην τρίτη περίοδο οι Φαβορί-τες BC μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Με όμορφες συνεργασίες του Χατζηαθανασίου και του Βλάχου μείωσαν σταδιακά την διαφορά,όμως ο Μιλκούδης ήταν ασταμάτητος για τους φιλοξενούμενους και με τον Χατζηλιάδη απαντούσαν σε κάθε καλάθι των αντιπάλων τους κρατώντας την διαφορά. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 47-61.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην τέταρτη με τον Ζανδέ να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους κοντά στη ρακέτα, όμως η αστχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Οι Fioretsina Salonica εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των αντιπάλων τους και με τον Μιλκούδη να συνεχίζει να είναι ασταμάτητος στην επίθεση πήραν την νίκη με το τελικό 60-74.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Σταμάτης Μιλκούδης με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημήτρης Δημάσης με 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Φαβορί-τες BC: Ζανδές 9(1), Κεσίσογλου 13, Μιχαηλίδης 2, Χατζηαθανασίου 12(4), Βλάχος 8(2), Δημάσης 8, Μάντζιαρης 4.

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 7(1), Μιλκούδης 23(2), Χαριτίδης Φ. 4, Τζάμος 3(1), Θεοδοσίου, Παπαδόπουλος, Δοξάκης 14(1), Τετράδης 17(1), Χαριτίδης Α. 4, Ταξιλταρίδης, Χα¨τλής 2.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες και ο πλουραλισμός στην επίθεση των Φαβοριτών