17/11/2021
Harlems 16 14 15 24 - 69 -
Γκουρούδες 25 17 20 12 - 74 -

Μόνοι πρώτοι οι Γκουρούδες!

Την μοναξιά της κορυφής στον τέταρτο όμιλο της Master League απολαμβάνουν από το βράδυ της Τρίτης οι Γκουρούδες, καθώς κέρδισαν τους Harlems με 69-74 και έκαναν το 5/5, αναγκάζοντάς τους παράλληλα στην πρώτη τους φετινή ήττα.

Με τον Ντίνο Αχή να ξεκινάει ορεξάτος το ματς με 13 πόντους και τον Μελάγιες να τον ακολουθεί με 8, οι Γκουρούδες πήραν από πολύ νωρίς ικανοποιητικό προβάδισμα 9 πόντων, 16-25. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους στα πρώτα λεπτά της συνάντησης οι Σκαρμέας και Μότσιος με 4 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα οι Καρράς και Δαμίγος.

Στην δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Παύλος Αχής και με 11 δικούς του πόντους, αλλά και 4 του Οικονόμου, έβαλαν τους φιλοξενούμενους στο +17, 23-40. Το μόνο που κατάφεραν οι Harlems πριν την ανάπαυλα ήταν να μειώσουν στους 12, 30-42, μετά από 5 πόντους του Σταυρόπουλου και buzzer beater τρίποντο του Κουτρουμπή.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο ακόμη τρίποντα του Ντίνου Αχή, 4 πόντους του Λιμνιάτη, 4 του Μπαλαούρα και τρίποντο του Μελάγιες, οι Γκουρούδες έφτασαν στο +17, 45-62. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Σιάμου και τους 3 του Δαμίγου. Σκορ τρίτης περιόδου 45-62!

Στα πρώτα τρία λεπτά της τελευταίας περιόδου η ομάδα του Ρουσιώτη έτρεξε 9-0 σερί και με δράστες τους Καρρά, Σιάμο, Σταυρόπουλο και Μωυσίδη, μείωσε στους 8, 54-62. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης οι Γκουρούδες διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και 4 πόντους του Παύλου Αχή και 4 του Μελάγιες, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 69-74!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/6 βολές, 22/48 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 14/17 βολές, 15/27 δίποντα και 10/38 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Harlems ο Μότσιος με 10 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Γκουρούδων ο Ντίνος Αχής με 21 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 3/7 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Harlems (Ρουσιώτης): Σκαρμέας 6, Κάντζιος 3 (1), Σιάμος 10, Διαμαντόπουλος, Κουτρουμπής 3 (1), Καρράς 10 (2), Ιωσηφίδης 6 (2), Μότσιος 10, Σταυρόπουλος 7, Μωυσίδης 6, Δαμίγος 8 (1)

Γκουρούδες (Λιμνιάτης): Οικονόμου 4, Μελάγιες 17 (4), Αχής Ν. 21 (4), Λιμνιάτης 6 (1), Σουρλάγκας, Κούρκουλας, Αχής Π. 17 (1), Μπαλαούρας 6, Ελευθερίου 3

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες και το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!