30/09/2023
Drunk Kings 9 16 15 15 - 55 -
Μίνωες 24 25 13 11 - 73 -

Μόνοι πρώτοι οι Μίνωες του Παπαστάμου!

Το βράδυ του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Μίνωες είχαν εύκολο έργο απέναντι στους αποδεκατισμένους Drunk Kings, επικρατώντας άνετα με 55-73. Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και μάλιστα χωρίς συγκατοίκους βρίσκεται πλέον η ομάδα του Παπαστάμου που έχει στρέψει τα βλέμματα πάνω της στο ξεκίνημα της σεζόν.

Με σπασμένα φρένα μπήκαν στο παρκέ οι Μίνωες. Σκοράροντας με μεγάλη συνέπεια και αρκετούς πρωταγωνιστές οι φιλοξενούμενοι έχτισαν πολύ γρήγορα διαφορά ασφαλείας, κάνοντας μάλιστα εκτεταμένο rotation. Λίγα πράγματα στα πρώτα λεπτά από τους Kings που βρήκαν λύσεις από τους Μαρούδα (5π.), Κοκκινογούλη (2π.) και Αλεβίζο (2π.), αλλά βρέθηκαν σε δύσκολη θέση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-24.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Kings βελτιώθηκαν επιθετικά, χάρη στους Μαρούδα (5π.), Αλεβίζο (4π.), Σιαμέτη (3π.), Κοκκινογούλη (2π.) και Παναγόπουλο (2π.), όμως δεν κατάφεραν να πλησιάσουν. Οι Μίνωες παρέμειναν καταιγιστικοί και με πρωταγωνιστές τους Παπαστάμο (8π.), Βογιατζή (6π.), Κωνσταντίνου (2π.), Βλάχο (2π.) Βήχο (2π.) και Α. Αλεξόπουλο (2π.) έβαλαν πρόωρο τέλος στο ματς. Σκορ ημιχρόνου, 25-49.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των Μινώων, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με 15-13, χάρη κυρίως στο δίδυμο Παναγόπουλος (6π.) - Κοκκινογούλης (6π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Μίνωες απάντησαν με Γαλίτη (6π.) και Κωνσταντίνου (6π.), διατηρώντας το προβάδισμα πάνω από τους 20 πόντους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-62.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Drunk Kings συνέχισαν να βελτιώνουν την εικόνα τους, βρίσκοντας σκορ από τους Μαρούδα (5π.), Παναγόπουλο (4π.), Κοκκινογούλη (4π.) και Αλεβίζο (2π.). Οι Μίνωες ολοκλήρωσαν στο ρελαντί την αναμέτρηση και ετοιμάζονται πλέον για το επόμενο παιχνίδι απέναντι στους Wardogs.

Στο τέλος του αγώνα, οι Drunk Kings είχαν 23/61 δίποντα, 1/16 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Μίνωες είχαν 29/60 δίποντα, 2/11 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Κωνσταντίνου με 16 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 16 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Παναγόπουλος 12 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Drunk Kings (Αλεβίζος) : Αλεβίζος 8, Κοκκινογούλης 13, Μαρούδας 16, Παναγόπουλος 12, Σιαμέτης 5 (1).

Μίνωες (Παπαστάμος) : Αλεξόπουλος Α. 2, Αλεξόπουλος Ν. 2, Βήχος 8, Βλάχος 2, Βογιατζής 13, Γαλίτης 8 (1), Γιαννακόπουλος 3 (1), Γκατζιάς 7, Κωνσταντίνου 16, Παπαστάμος 12.

Τι μας άρεσε : Το πρώτο ημίχρονο των Μινώων.