18/03/2023
Kill Beer 13 22 16 15 - 66 -
Retro Pacers 16 13 30 13 - 72 -

Μόνοι πρώτοι οι Retro Pacers!

Οι Retro Pacers ήταν οι μεγάλοι νικητές στο ντέρμπι κορυφής του δευτέρου ομίλου της Development League, καθώς κέρδισαν την Kill Beer με 66-72 και φιγουράρουν στην πρώτη θέση!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Retro Pacers να προηγούνται με 13-16, χάρη σε 6 πόντους του Μεντή και δύο τρίποντα του Χριστοδούλου. Ο Αποστολόπουλος με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Τσελίκης, Μπογέας και Καραδημητρίου.

Στην δεύτερη περίοδο η Kill Beer επέβαλε τον δικό της ρυθμό και με 8 πόντους του Μπογέα, 7 του Καρέλου και τρίποντο του Τσελίκη, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 30-18. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι και με τους του Ανδρεάδη και τρίποντο του Μπουρμπόν, μείωσαν στους 6, 35-29!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Χριστοδουλόπουλου κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με 7 πόντους του Χατζημιχάλη, 5 του Μεντή, άλλους τόσους του Μπουρμπόν και 5 του Ανδρεάδη, προσπέρασε με 51-59. Ο Τσελίκης με 5 πόντους, ο Μπογέας με 4 και ο Αποστολόπουλος με άλλους τόσους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο τους κίτρινους. Σκορ τρίτης περιόδου 51-59!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Retro Pacers είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Μεντή, Αναγνωστόπουλο και Βασιλειάδη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 66-72. Για τους "Μπυρόβιους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Καρέλος, Τσελίκης και Αποστολόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/22 βολές, 19/56 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 13/24 βολές, 16/42 δίποντα και 9/22 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Kill Beer ο Αποστολόπουλος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/10 βολές και 6/15 δίποντα. Μάζεψε 22 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Retro Pacers ο Μεντής με 19 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 5/12 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Kill Beer (Παντελόπουλος): Γεωργιόπουλος, Αποστολόπουλος 16, Καραδημητρίου 2, Τσελίκης 15 (3), Μπογέας 11 (2), Παντελόπουλος, Ναλμπαντούδης 2, Καρέλος 14 (1), Τσοκαντάς 6 (1)

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 4, Βασιλειάδης 4, Γεωργάρας 3, Βαμβακάρης 2, Ανδρεάδης 15 (3),Μεντής 19 (2), Μπουρμπόν 8 (2),Χριστοδούλου 8 (2), Χατζημιχάλης 9

Τι μας άρεσε: Το υψηλό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!