04/06/2022
Los Lampriniers 12 10 8 11 - 41 -
Τεμπελχανάδες 13 12 14 10 - 49 -

Μόνοι πρώτοι οι Τεμπελχανάδες!

Στα χρώματα των Τεμπελχανάδων βάφτηκε το ντέρμπι του δευτέρου ομίλου της Summer D2-League, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα την πεντάδα των Los Lampriniers με 41-49 στον Κολωνό και πλέον βρίσκονται μόνοι στην κορυφή!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 12-13 υπέρ των Τεμπελχανάδων, χάρη σε 4 πόντους του Παπαδόπουλου, 4 του Μακαρίτη και τρίποντο του Ανδρικόπουλου. Ο Σκούρτας με δύο τρίποντα και οι Ρίζος – Αποστόλου με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Μακαρίτη και τρίποντο του Ραΐζη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 22-25. Τους Los Lampriniers κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο ο Αποστόλου, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μακαρίτης έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 11 δικούς του πόντους και τρίποντο του Ανδρικόπουλου, το συγκρότημα του Λεπίτκα πήρε για πρώτη φορά αέρα 9 πόντων, 30-39! Ο Αποστόλου συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της παρέας του Βαμβακά και στο τρίτο δεκάλεπτο, σκοράροντας 6 πόντους, ενώ 2 πρόσθεσε ο Ρίζος. Σκορ τρίτης περιόδου 30-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Τεμπελχανάδες είχαν περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Μακαρίτη και Παπαδόπουλο, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 41-49. Για τους Los Lampriniers πάλεψε μέχρι το φινάλε ο Λευτέρης Αποστόλου, ωστόσο οι 11 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 13/40 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 7/11 βολές, 15/39 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Los Lampriniers ο Αποστόλου με 24 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές, 10/14 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Τεμπελχανάδων ο Μακαρίτης με 28 πόντους, έχοντας 7/11 βολές, 9/20 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη.

Los Lampriniers (Nobody): Σκούρτας 8 (2), Ρίζος 7 (1), Μπελιβανάκης 1, Αποστόλου 24, Αντωνόπουλος 1

Τεμπελχανάδες (Μακαρίτης): Παπαδόπουλος 10, Καραγεώργος 2, Μακαρίτης 28 (1), Γκούμας, Ανδρικόπουλος 6 (2), Γεωργαντόπουλος, Αστέρης, Ραΐζης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο η ηγετική εμφάνιση του Μακαρίτη, όσο και του Αποστόλου!