15/11/2023
Gladiators 12 26 12 14 - 64 -
Δαλάι Κλάμα 7 12 15 10 - 44 -

"Μονομάχοι" τώρα και στους 32!

Στους 32 του Basketaki Cup προκρίθηκαν χθες το βράδυ οι Gladiators, καθώς επικράτησαν εύκολα των Δαλάι Κλάμα με 64-44 και στην επόμενη φάση θα βρουν στον δρόμο τους την New Tripodokratia!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Gladiators και με 7 πόντους του Τσακίρη, τρίποντο του Πρίτσου και δίποντο του Μισιχρόνη, προηγήθηκαν με 12-7. Ο Τζώλης και ο Τσιάρας με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι "Μονομάχοι" ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με 8 πόντους του Γκαλά και τρίποντα των Χριστόπουλου, Ντάγκα, Πρίτσου και Ρούσσου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 38-19. Δεν μπόρεσαν οι Δαλάι Κλάμα να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Σωτηράκη και το τρίποντο του Μπέη.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Σωτηράκη και τρίποντο του Τσιάρα, η ομάδα του Μπουρελάκου μείωσε στους 16, 50-34. Την απόσταση ασφαλείας για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα διατήρησε ο Τσακίρης με τους 8 πόντους που πέτυχε, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Μισιχρόνης. Σκορ τρίτης περιόδου 50-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Gladiators δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Λαδά, Γκαλά και Μισιχρόνη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 64-44. Για τους πράσινους στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μπέης, Νικολής και Φλαμπούρης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/11 βολές, 17/51 δίποντα και 9/32 τρίποντα. Πήραν 63 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/21 βολές, 10/35 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson MVP των Gladiators ο Γκαλάς με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές και 4/11 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Δαλάι Κλάμα ο Σωτηράκης με 14 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 1/6 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε λαθάκι.

Gladiators (Μισιχρόνης): Νάννος, Χριστόπουλος 3 (1), Τσακίρης 17 (1), Πρίτσος 10 (3), Γκαλας 10, Ντάγκας 5 (1), Ρούσσος 3 (1), Λαδάς 7 (1), Μισιχρόνης 9 (1)

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 5 (1), Μπέης 7 (1), Τζιγκουνάκης, Τζώλης 7, Νικηταράς, Σωτηράκης 14 (3), Νικολής 2, Φλαμπούρης 7, Τσιούμας, Μπαλατσός 1

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Gladiators!