14/01/2023
Blastiakos 9 20 20 18 - 67 -
Gallika and Piano BC 9 13 18 14 - 54 -

Μόνος δεύτερος ο Blastiakos!

Το απόγευμα του Σαββάτου 14 Ιανουαρίου στο κλειστό του Σπάρτακου, στο ντέρμπι του πρώτου ομίλου την Development, ο Blastiakos ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, επικράτησε με 67-54 απέναντι στα Γαλλικά και Πιάνο και έμεινε μόνος δεύτερος στην βαθμολογία.

Το πρώτο δεκάλεπτο που ήταν αναμενόμενα πολύ γρήγορο από δύο ταχύτατες ομάδες, ήταν μοιρασμένο και ισόπαλο 9 – 9.Τροχαλιάς με 4 πόντους από τη μία και Γράδος με δύο τρίποντα από την άλλη, οδηγούσαν τις ομάδες τους στην επίθεση, με τους υπόλοιπους να είναι αρκετά άστοχοι.

Ο Blastiakos μπήκε πολύ δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μόκκα που πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους, ξέφυγε με 16 – 9. Στην συνέχεια τα Γαλλικά έτρεξαν δικό τους σερί 0 – 8 με τρίποντες βόμβες από Γράδο, Γκίκα και 4 πόντους του Μωραγέμου, για να έρθουν πάλι οι γηπεδούχοι με το δίδυμο Θεοδωρομανωλάκη με 8 πόντους και Τροχαλιά με 5 πόντους και υπέροχες ενέργειες, να φέρουν το ματς στα μέτρα τους, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει 29 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση,με το επιμέρους σκορ να είναι υψηλό και το παιχνίδι να τελειώνει 49 – 40 υπέρ των γηπεδούχων. Μόκκας με 7, Θεοδορμανωλάκης με 5 και Παντελάκης με 4 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι ηγέτες στην επίθεση του Blastiakou, ενώ για τα Γαλλικά που πάλευαν να πλησιάσουν στο σκορ, ξεχώρισε ο Μωραγέμος με 5 πόντους, με Καπετανίδη και Μανιατάκο να ακολουθούν από κοντά με 4.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα Γαλλικά με το δίδυμο Γράδο και Σ.Πιερουτσάκο να βάζουν από 5 πόντους, πάλευαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Θεοδωρομανωλάκη να βάζει ακόμα δύο τρίποντα και τους Τροχαλιά και Μανσαράι να ακολουθούν από κοντά με 4 έκαστος, έφτασαν άνετα στο τελικό 67 – 54, που τους αφήνει πλέον μόνους τους στην δεύτερη θέση.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Παντελάκης με 4 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 βάσεις και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Μανιατάκος με 6 πόντους, 16 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Blastiakos είχε 18/40 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 7/19 βολές, κατέβασε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Τα Γαλλικά είχαν 14/38 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 5/19 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Blastiakos (Γεροντάκης): Αβαγκιάν, Γεροντάκης 2, Θεοδορωμανωλάκης 20, Μανσαράι 6(11ρ.), Μόκκας 18(9 ασίστ), Προβής , Τροχαλιάς 20, Παντελάκης 4(15ρ.).

Gallika and Piano(Πιερρουτσάκος): Γκίκας 3, Γράδος 17, Καπετανίδης 4, Μανιατάκος 6(16ρ.), Μωραγέμος 10, Ξηροκώστας 2, Ι.Πιερρουτσάκος 6, Σ.Πιερρουτσάκος 6.

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός του παιχνιδιού που ήταν πάρα πολύ γρήγορος από δύο ποιοτικότατες ομάδες.