10/04/2024
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 23 10 11 10 1 55 -
Most Wanted 9 14 15 12 6 56 -

Τι ψυχή έχουν οι Most Wanted, πρόκριση στο Final Four!

Έπειτα από ένα... μυθικό παιχνίδι που ξεκίνησε με τις καλύτερες των προϋποθέσεων για τον Αρισταίο, οι Most Wanted αφού αρχικά πήγαν το παιχνίδι στην παράταση καθώς έχασαν με 54-50 (στο πρώτο παιχνίδι είχαν νικήσει με 4), στη συνέχεια όχι μόνο υπερασπίστηκαν τους 4 πόντους, κέρδισαν κιόλας με σκορ 55-56! Έτσι λοιπόν προκρίθηκαν στο Final Four της Evolution μαζί με Pressof, Nea Tripodokratia, και τον Μπλαστιακό!

Το ξεκίνημα ήταν κάτι παραπάνω από ενθαρρυντικό για τους "Νησιώτες", καθώς με τον Δημητράτο να έχει την τέλεια ισορροπία σε δημιουργία και επίθεση, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-9, με τη διαφορά να είχε φτάσει ακόμα και στους 19 πόντους! Τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων, η έλλειψη συγκέντρωσης αλλά και η φοβερή εμφάνιση μέχρι εκείνη τη στιγμή από τους "μπλε" άλλωστε δεν άφηναν πολλά περιθώρια.. Η κίνηση του Καραμασιώτη όμως να βάλει στο παρκέ τον Πίκουλη αλλάξε τα δεδομένα, καθώς ο ψηλός των Most Wanted είχε δυναμική παρουσία κοντά στο καλάθι που τόσο πολύ έλειπε, δημιούργησε από μεσα προς τα έξω και παρέσυρε τους συμπαίκτες του. Παράλληλα ο Καραμασιώτης άρχισε να ζεσταίνεται, με τον Αρισταίο βέβαια να κρατά το προβάδισμα, 33-23 για ημίχρονο.

Ο Φώτης ο Αναγνώστης με τρομερό πάθος και ενέργεια, πέραν του σκορ που προσέφερε έπαιξε και καταπληκτικες άμυνες, με τον Αρισταίο να πληγώνεται από κάποιες βιαστικές επιλογές και να βλέπει τη διαφορά να πέφτει. Ο Τζίγκος ήταν όαση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο και πάλι μπροστά, 44-38. Μετά τί ειχαμε: Χαμό είχαμε! Απίστευτη αυταπάρνηση των φιλοξενούμενων, μεγάλα καλάθια και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, καθώς η νίκη με 4 πόντους του Αρισταίου ισοφάρισε την ήττα του πρώτου παιχνιδιού! Εκεί η άμυνα των φιλοξενούμενων έτρωγε... κόκκαλα και πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 55-56, σε ένα απο τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια των τελευταίων ημερών!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μπούκουρας με 2 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αριστείδης Δημητράτος με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Γκίνι 17, Βρεττός, Δημητράτος 16, Δρόσος, Μανούρης 7, Περδικάρης 1, Τζίγκος 11, Τούντας 3.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Αναγνώστης 9, Γουναρίδης, Καραμασιώτης 11, Κουσάκης 9, Μιχαλόπουλος 10, Μπλιθικιώτης, Μπούκουρας 2, Ντάνασης, Παπαδόπουλος 10, Πίκουλης 5.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα μπάσκετ που είδαμε!