26/09/2024
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 21 21 13 20 - 75 -
Griffins 21 11 10 17 - 59 -

Έχοντας Μοσχολιό δεν χάνει ο Βασδέκης!

Βράδυ Πέμπτης στο κλειστό του Μπουρναζίου ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Γιάννη Μοσχολιό πήραν μια άνετη νίκη απέναντι στους Griffins και έκαναν το 2/2 στο κύπελλο.

Ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης μπήκε στο παρκέ αποφασισμένος να παίξει πιεστική άμυνα. Το πλάνο αυτό λειτούργησε εν μέρει με τις δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο να βρίσκονται στο 21-21. Από τους γηπεδούχους οι Πλιάκος, Σκαμάγκος και Μοσχολιός βοήθησαν στην επίθεση. Από την άλλη μεριά ο Παπαδόπουλος και Ζώρζος προβλημάτισαν την άμυνα του Βασδέκη και έφεραν ισόπαλο το σκορ.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο και στη δεύτερη περίοδο, βρίσκοντας λύσεις από πολλούς παίκτες. Πιο συγκεκριμένα ο Σκαμάγκος είχε από 9, Γκρούτσης από 8, ενώ Μπούρας και Πλιάκος από 7. Στα τέλη της περιόδου πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους (42-29), ενώ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα βρισκόταν στο +10, αφού ο Ζώρζος μείωσε πίσω από την γραμμή των 6,75.

Βρίσκοντας back-to-back τρίποντα με Παπαδόπουλο και Σκαμάγκο στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Αρχιστράτηγος βρέθηκε στο +16 (48-32). Οι Griffins πλησίασαν στους 6 (48-42), χάρη στις προσπάθειες των Ζώρζο Γ. , Βιλτανιώτη και Ζώρζο Κ., ενώ οι γηπεδούχοι ξεμάκριναν ξανά με 13 και διατήρησαν αυτή τη διαφορά μέχρι τα τέλη της τρίτης περίοδου.

Οι Μπλε δεν κατέθεσαν τα όπλα και με 6 πόντους του Παπαδόπουλου και με 3 από τον Ζωρζο Γ., πλησίασαν στους 8 στα τελευταία έξι λεπτά. Ο Αρχιστράτηγος δεν άφησε όμως άλλα περιθώρια και με μπροστάρηδες τους Μοσχολιό, Σκαμάγκο και Γκρούτση, ανέβασαν ξανά στροφές και τελικά έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση, κάνοντας το 2/2 στο Basketaki Cup.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Ιωάννης Μοσχολιός με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ (double-double). Από τους Griffins ξεχώρισε ο Ανδρέας Παπαδόπουλος με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Σκαμάγκος): Παπαδόπουλος 9, Σκαμάγκος 12, Μοσχολιός 11, Γκρούτσης 14, Καδάς, Πλιάκος 13, Μπούρας 12, Σχινάς 4.

Griffins (Χρόνης): Κιαχόπουλος 5, Χρόνης, Ζαχαρτσένκο,  Ζυγούνας 2, Παπαδόπουλος 14, Ζώρζος Γ. 13, Βιλτανιώτης 9, Καραγιάννης 2, Σαλιβέρος 2, Λοΐζος 2, Ζώρζος Κ. 10

Τι μας άρεσε: Η εκρηκτική εμφάνιση του Μοσχολιού στο τελευταίο δεκάλεπτο!