Ποσειδωνία 10 16 13 16 - 55 -
ΜΟΤΟ Ιωαννίδης 11 15 20 18 - 64 -

Δύο στα δύο η ΜΟΤΟ Ιωαννίδης!

Δύο έκανε τις νίκες της στο Basketaki Cup η ΜΟΤΟ Ιωαννίδης, καθώς επικράτησε της Ποσειδωνίας σε παιχνίδι που έγινε στο Μαζαράκη.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να είναι... οριακά καλύτεροι και να προηγούνται με 10-11 χάρη στα καλάθια των Ιωαννίδη και Φάββα. Οι γηπεδούχοι πήραν σκορ από τους Δ. Θύμιο και Ανδριόπουλο, δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει και έμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, αφού η μία ομάδα συνέχισε να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Η Ποσειδωνία με την είσοδο των Ζάγκα και Ρέπα πήρε αρχικά ένα μικρό προβάδισμα, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι άμεσα με τους Κογιώνη και Παρίσο. Το 26-26 του πρώτου ημιχρόνου άφηνε τα πάντα ανοιχτά ενόψει συνέχειας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι, έκαναν ορθολογικές επιθέσεις και με πρωταγωνιστές τους Ιωαννίδη και Διαθεσόπουλο πήραν προβάδισμα 7 πόντων (39-46). Οι συγκινητικές προσπάθειες του Αθανασάκη δεν ήταν αρκετές για τους γηπεδούχους που κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά και έχασαν σημαντικό έδαφος.

Ο Παναγιωτόπουλος συνδέθηκε με το καλάθι στο τέταρτο δεκάλεπτο, έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του και έκανε την ζωή των "γκρι" ακόμα πιο εύκολη. Η Ποσειδωνία από την άλλη μεριά δεν κατάφερε να βελτιώσει την αμυντική της λειτουργία και να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και γνώρισε δίκαια την ήττα. Η Moto Ιωαννίδης έκανε το 2/2 και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Ιωαννίδης με Ιωαννίδης με 12 πόντους (2/5 δίποντα, 8/9 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανασάκης με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ποσειδωνία (Καραβάκης): Novara 2, Αθανασάκης 15, Αλαφούζος, Ανδριόπουλος 7 (1), Ζάγκας 5 (1), Δ. Θύμιος 7, Χ. Θύμιος 4, Καραβάκης 2, Μεϊδάνης 6, Ρέπας 7 (1)

MOTO Ιωαννίδης (Ιωαννίδης): Διαθεσόπουλος 5, Ιωαννίδης 12, Κογιώνης 11, Παναγιωτόπουλος 6 (2), Παρίσος 16 (2), Πάτερος, Σούλης 3 (1), Φάββας 11 (2)

Τι μας άρεσε: Το πλάνο που υπηρέτησαν οι νικητές καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.