02/06/2024
Proboraptors 16 8 16 14 - 54 -
Pistachios 13 20 14 13 - 60 -

Μόχθησαν, αλλά κράτησαν το αήττητο οι Pistachios!

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε στο παιχνίδι με δύο ποιοτικότατες ομάδες να παίζουν σε γρήγορο ρυθμό και τους Proboraptors να έχουν το προβάδισμα με 16 – 13.Ο Σαχάς ήταν ασταμάτητος στο ξεκίνημα με 10 πόντους και ο Βαλέντζης συνέχισε με δύο τρίποντα για το προβάδισμα των γηπεδούχων. Στην αντίπερα όχθη οι Pistachios που ακολουθούσαν κατά πόδας, στηρίχθηκαν μέσα στο ζωγραφιστό με Τάλαρο – Κανελλόπουλο να βάζουν από 4 πόντους και βρήκαν και ένα τρίποντο με τον Κοντογιάννη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι πιο έμπειροι Pistachios ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πήραν τον απόλυτο έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 24 – 33. Ο Κοντογιάννης με τρίποντο έδωσε το έναυσμα, ο Καραγρηγορίου με 5 πόντους πήρε την σκυτάλη και ο Τάλαρος με 4 πόντους εκμεταλλεύτηκε τις πάσσες του Λιλή για το προβάδισμα των Φυστικιών. Στο ίδιο διάστημα, οι Δεινόσαυροι τα βρήκαν σκούρα σε άμυνα και επίθεση και είχαν μόνο τον Αβούρη να ξεχωρίζει με 6 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των Proboraptors να σταθούν καλύτερα μέσα στις τέσσερις γραμμές και με κορυφαίο τον Μαράντζα με 8 πόντους κατέβασαν την διαφορά κάτω από τους 10. Οι Pistachios που έκαναν καλό πρώτο πεντάλεπτο και σίγησαν στην συνέχεια, είχαν μπροστάρη τον Κανελλόπουλο με 4 πόντους, με τον Κοντογιάννη να πετυχαίνει το τρίτο του τρίποντο, για το 40-47.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Δεινόσαυροι με καυτό τον Αβούρη με 8 πόντους τα έδωσαν όλα για την ολική ανατροπή, όμως οι Pistachios με Κανελλόπουλο – Πανταζή να κυριαρχούν μέσα στη ρακέτα και τον Τσίτουρα μα βάζει το κερασάκι στην τούρτα με 4 πόντους, δεν απειλήθηκαν κι έφτασαν στην νίκη με σκορ 54-60.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Κανελλόπουλος με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Σαχάς με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Proboraptors(Βαλέντζης): Αβούρης 16(9ρ.),Βαλέντζης 6, Βασιλείου, Κατσιμίχας 1, Μαράντζας 10, Ντολαπτσής 6, Σαχάς 15(9ρ.).

Pistachios(Κοντογιάννης): Κανελλόπουλος 17,Καραγρηγορίου 7, Λιλής , Πανταζής 5, Παπαγεωργίου 2, Τάλαρος 12, Τσίτουρας 8(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Όμορφο παιχνίδι με εντυπωσιακές φάσεις και από τις δύο ομάδες.